| anonim_4396 a întrebat:

Hey! am si eu o intrebare. nu stiu ce sa aleg dintre o camera foto nikon(ex D90, D3000) sau un canon EOS40D sa zicem. sau pur si simplu intre nikon si canon, e cam greu de ales:d eu am nevoie de o camera foto pentru fotografii de nunta in special. daca folositi vreuna dintre acestea sau lucrati in domeniu si ma puteti sfatui, eventual sa imi spuneti cateva avantaje/dezavantaje. mersi happy

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Fotografii se impart in doua:canonisti si nikonisti.
Canon Eos 40D chiar este un aparat reusit! Nu uita insa ca si mai importanta este gama de obiective(si mai ales calitatea acestora) pe care ti le poti achizitiona; calitatea unei poze (daca nu luam in discutie priceperea, talentul, inspiratia, etc) depinde in proportie de aprox 70% de alegerea corecta si de calitatea obiectivului folosit.
Ca raport calitate/pret f. bun, Nikon D3000 sare tare in evidenta
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp

| chemicalX a răspuns:

Pai e o alegere dificila, find on google?
stiu cateva linkuri pe flickr :
www.flickr.com/photos/jessicachuppy (Canon EOS 40D)
www.flickr.com/photos/luminous-lu (Nikon 3000S)
www.jojonel.deviantart.com (Nikon D3000)
www.flickr.com/photos/vintagebutton (Canon EOS 40D)
sper ca ti-am fost de ajutor :)
funda te rog, ca nu am asa multe?:*