| CeiTreiMuschetari a întrebat:

Hey! Buna! Sunt noua pe TPU si sunt innebunita dupa cartea, filmul etc Cei trei muschetari.
Cine a citit-o va rog sa imi spuneti:
V-a placut?
Ce capitol v-a placut?
Am o nelemurire, la un moment dat Milady avea o floare de crin pe umar, ce insemna?
Stiti cumva cu este sfarsitul, adica vesel trist...etc.
D'Artagnan o gaseste pe doamna Constance?
Eu sunt de abia la cap. 59, sau stiti mai bine nu imi spuneti decat ce credeti ca este important cum ar fi macar primele 3 intrebari, restul descopar eu.
A si daca stiti vreun site cu poze mai rare sau ceva din film va rog sa mi-l dati sau video cum ar fi site-ul asta:
http://www.musketiere-derfilm.de/
Multumesc!

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am citit-o acum zeci de ani şi da, la vremea respectivă mi-a plăcut foarte mult.La sfârşitul celor 2 volume,cei patru se despart,Athos redevine contele de La Fere,Aramis devine abatele d`Herblay şi îmbrăţişează viaţa monahală,Porthos se căsătoreşte cu văduva avocatului,doar d`Artagnan rămâne muschetar, devenind locotenent, dar povestea continuă în După 20 de ani şi Vicontele de Bragelonne.Nu te înţeleg,vrei să afli ce se întâmplă înainte de a citi? Mă rog,cum vrei...O găseşte pe Constance pe moarte,otrăvită de Milady,Buckingham este ucis de către Felton, un tip pus s-o păzească pe Milady dar pe care ea a reuşit să-l păcălească pozând în victimă. Floarea de crin de pe umărul ei se numeşte stigmat-semn dezonorant aplicat cu fierul roşu delicvenţilor,criminalilor,etc din cauză că în tinereţe,pe când era într-o mănăstire, corupsese un preot, îl convinsese să fugă cu ea după ce furaseră bunuri ale bisericii.Mai departe scrie-n carte...Citeşte!

| roxyS a răspuns:

Am citit si eu cartea (are 2 volume), insa am citit-o prin clasa a cincea si mi s-a parut cam plictisitoare.De fapt cartea nu se termina cu al doilea volum ci cu continuarea cartii ''omul cu masca de fier''. Cartea asta mi s-a parut formidabila doar ca in final d'artagnan moare.

| aumih16 a răspuns:

E foarte bine! ca iti place sa citesti!

| CeiTreiMuschetari explică:

A si inca ceva, ducele de Buckingham chiar moarecrying?