| PerfectLife a întrebat:

Hey,TPU! Care este opinia voastra despre personalitatea poetului Mihai Eminescu? Multumesc anticipat! happy

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mihai Eminescu e o personalitate romantica tulburatoare prin profunzimea trairilor exprimate, prin cunoasterea desavarsita a bogatiei semantice a limbii romane, dar si prin atasamentul total fata de valorile nationale. Eminescu ramane intemeietorul limbajului poetic romanesc.Sa auzim numai de bine!

| Pinker a răspuns:

Mihai Eminescu este poetul national al României, ce a fost o personalitate coplesitoare. Ca poet, s-a remarcat prin forta de sintezã a izvoarelor autohtone si universale, prin imaginatie bogatã si fantezie creatoare, prin înãltarea filosoficã si printr-o viziune cosmicã si mitologicã asupra omului. Pe lângã poezie, Eminescu a mai experimentat si în dramã, dar toate piesele sale de teatru sunt doar proiecte. De asemenea, el a scris si prozã, in special fantasticã, dar acestea au stat mult timp în umbra poeziilor sale, doar în ultima vreme recâstigându-si adevãrata lor recunoastere.