| Izumi99 a întrebat:

Care este poezia voastra preferata de Mihai Eminescu?
(funda)

Răspuns Câştigător
| XBrunetteX a răspuns:

TOATE imi plac.
Mihai Eminescu a fost un geniu, iar poeziile lui sunt pe masura.
Mai ales : Luceafarul, Scrisoarea a III-a, O, ramai...

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cred că foarte mulţi sunt în asentimentul meu, Luceafărul.

| shadovv a răspuns:

"Criticilor mei"

| LegionarulRoman a răspuns:

Doina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai citit si niste postume. dar ce vorbesc eu...
oda (in metru antic)
memento mori

| Euletitia a răspuns:

Buna! Imi plac foarte mult poeziile lui Mihai eminescu si le-am cititt pe aproape toate...fiecare e unica in felul ei si e pur si simplu incantatoare. Preferata mea este totusi "luceafarul"(am studiat-o si la scoala, in clasa a11-a).
Foarte frumoase mi se par si poeziile pe tema naturii si a iubirii:
"Lacul", "Sara pe deal", "Craiasa din povesti", "Calin(file de poveste)", "Povestea codrului", "Povestea teiului", "Floare albastra", "dorinta" etc, dar si cele pe tematica religioasa:
"Rugaciune", "Invierea'', "Rasai asupra mea" etc.
Lectura placuta orice ai alege!

| Gabriel_Grigore_1994 a răspuns:

Luceafarul

| cryystyy a răspuns:

Luceafarul-o ador
dar si O, ramai; Nu e steluta...

| Luminitzalove a răspuns:

Mihai Eminescu-Glossa

| MiruuuDeea a răspuns:

Toate sunt fascinante! Mie imi plac mai mult : Luceafarul, fiind baiet paduri cutreieram, pe langa plopii fara sot, scrisoarea a 3 big grin

| EduGab a răspuns:

Cateva...

| Ababei_Vlad_1998 a răspuns:

Mihai Eminescu-Pe langa plopii fara sot big grin