| Alexutza_Alexa_1978 a întrebat:

ce faceti?:* imi puteti povesti asa un pic despre ce este vorba in cartea "Adam si Eva" de Liviu Rebreanu? Asa.un fel de rezumathappyDau FUNDITA!happy

Răspuns Câştigător
| sollyta a răspuns:

Adam si Eva,oameni buni,
Se intelegeau si se iubeau,nimic parca nu-i departeau,caci dragostea ii legau! Dumnezeu la el i-a chemat,dar ei insa la-au tradat,inspititi ei de un sarpe(satana) s-au umplut de pacate,Dumnezeu afland curand, dreptate el a facut, ia alungat pe cei doi, un lucru ce ne-a marcat chiar si pe noi! FUNDITA, ca merit tongue (RIMAlaughing)

| Alexutza_Alexa_1978 explică (pentru sollyta):

Nu prea ca eu vreau de Liviu rebreanu dar...haide ca iti dau fundita:*

| Alexutza_Alexa_1978 explică (pentru sollyta):

Eu vreau de rebreanu.dar iti dau fundita totusi:**

4 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Adam si Eva doi tineri erau
Care bine se-ntelegeau
Pentru ca singuri traiau
Si de unde-alege n-aveau.

Intr-o zi sarpele (Satan) cel rau
I-a corupt pe ambii la desfrau
Si, vazandu Domnul marul muscat
Repede s-a infuriat...
"Iesiti afara" a strigat
Si din Eden i-a alungat.

In seara asta am chef de rime, cu placere!

| Alexutza_Alexa_1978 explică (pentru Hirako):

Dar nu prea mi-a fost de folos..imi poti face un rezumat al cartii?