| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPUbig grin
Pe panza se picteaza cu anumite tipuri de culori? Sau se poate si cu culori simple(Tempera)?
mersilove struck
fundita:X

Răspuns Câştigător
| Madalinamadamadalina a răspuns:

Buna. Pe panza de obicei se picteaza cu acele culori de ulei, in care se adauga ulei de in sau sicativat pentru un plus de stralucire. Dar poti folosii si culorile tempera, in care nu poti adauga uleiul de in sau cel sicativat. Acuarelele tempera nu au aceeasi stralucire. Sper ca te-am ajutat. fundita? puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://www.depozit-online.ro/shop/lacuri/ulei-de-in-sicativat-1l
http://www.fabryo.com/......t_i48.html
http://www.bicau.ro/......0rev.1.pdf
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t645252.html

Mădălina nu se pricepe!
Pânza de pictură din in sau cânepă se pregătește cu mai multe straturi de compoziție.
Se pictează cu culori de ulei.
Culorile de ulei pot fi „diluate puțin " cu un amestec de ulei de in și cu terbentină.
După asta se aplică după 6 luni după ce ai terminat tabloul, un strat de verni. Peste alte 6 luni se aplică stratul 2 de verni și peste alte 6 al treilea strat și ultimul.
http://www.galeriart.ro/eShop/prodList.asp?idCategory=87

Dacă vrei să modifici ceva la un tablou pictat și s-au uscat totuși culorile dai un strat de verni de retuș, dar nu este recomandabil așa ceva.
Utilizează sicativ „pictorii" care fac picturi proaste, pe care le vând ieftin în piață.
Unul care știe meserie nu umblă cu sicativ / ulei de in sicativat.

| AndyDeiu a răspuns:

Anumite culori. Tempera era pe timpu lu Ceasca.Ma mir ca se mai fac asa ceva

| Dianaa94 a răspuns:

Tempera stiu ca nu mai sunt bune de nmk.Deci mai bine foloseste ceva mai de calitate.Nu zic sa iei ceva mai scump...dar nah...

| Turdeanul a răspuns:

Doar cu culori de ulei

| Cella a răspuns:

Pentru picturile pe panza sunt culori speciale,. cele in ulei. Tempera sunt pentru hartie
:*

| LifeEndsWithADream a răspuns:

Pai cred ca se poate si cu tempera/acuarele dar este mult mai fain cu culori acrilice sau chiar si mai bun cu culori uleioase big grin

| Sweets a răspuns:

Scuze Mihaidavidoglu1954 deja am dat funditacrying(

dar voi incerca la alta intrebare sa tsi`o dau:X:Xlove struck mersilove struck

| romaniidinafaratarii a răspuns:

Se poate eu am facut dar parca mai mult imi place in ulei
mess: romaniidinafaratarii