| FanHorrorMovies1 a întrebat:

Heyy! Ce parere aveti de cartea "Lolita", scrisa de Vladimir Nabokov?

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Merită citită.

| GothicTiamat a răspuns:

Eu zic ca e o carte cam "sick and twisted" si chiar imi place, merita citita.

| faramatania a răspuns:

Este o carte foarte bună, dar dacă te hotărăști mai greu spre citit, atunci poți vedea mai întâi filmul, care iarăși este foarte bun.

| Iunona a răspuns:

Citisem intai Vrajitorul de acelasi autor si fiind un nucleu de le la care a pornit Lolita surpriza nu a fost atat de mare. Oricum, e o carte buna. Exista si o carte aparuta recent, scrisa si pentru adolescenti si pentru adulti daca trec peste anumite pasaje numita "Anti-Lolita". Se bazeaza pe principiul opus violului...Cel putin mie, mi s-a parut interesanta.

| rosettethedesignerofthemasterpieces a răspuns:

Am citit-o si mi-a placut.Este destul de interesanta

| loredanicu a răspuns:

Mie mi s-a parut ca partea a doua este foarte diluata, obositoare si plictisitoare(seamana cu un ghid de calatorie) si este asa din cauza frustrarii autorului si incercarii disperate de a da "o culoare locala" prozei. In parte, motivul pentru care a devenit asa "iconica" a fost faptul ca are un subiect controversat. Este o carte rece, care nu m-a prins. Filmele au distorsionat realitatea cartii. Dar, eu zic ca nu face sa citesti cartea asta, mai bine cauti ultimul film pe subiect.