| Bianca298 a întrebat:

Hey
Ce parere aveti despre cartea "Lolita" scrisa de Vladimir Nabokov?

2 răspunsuri:
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Este foarte frumoasa cartea, mie una cel putin mi-a placut foarte mult. Ca sa-ti faci o impresie despre ea, am sa-ti scriu un scurt rezumat.
Personajul principal al cartii este Humber Humbert, un profesor care cautand o gazda se indragosteste la prima vedere de fata gazdei. Pentru a nu disparea din viata fetei, profesorul este nevoit sa se casatoreasca cu mama fetei. Dupa decesul mamei sale, Lolita ramane in grija profesorului, tatalui sau vitreg, care o ia intr-o excursie in jurul Americii, timp in care abuzeaza sexual de fata folosindu-se de somnifere. Printr-o minune fata reuseste sa scape, dar aceasta intamplare petrecuta la cei 12 ani ai sai, o va marca pentru restul vietii.
Dupa multi ani insa, avand probleme financiare, ea il contacteaza din nou pentru a-i cere ajutorul.
Sper ca te-am putut ajuta sa-ti faci o impresie despre carte.
Lectura placuta!

| DeyutzaDeea a răspuns:

E o carte EXCELENTA! Ti-o recomand!