| crooxel a întrebat:

Imi dati si mie niste indicatii despre pictatul pe panza?(ma refer la ce acuarele sa folosesc, cata apa sa pun...chestii din astea)

3 răspunsuri:
| Bibb1 a răspuns:

Un peisaj de iarna. am si eu un tablou pictat pe panza cu un peisaj de iarna si e genial. sau un camp cu maci si munti.laughing scuze nu prea am idei acum.

funda?laughing

| bubudiana a răspuns:

Pictatul pe panza se face cu uleiuri (culori de ulei)cu terebentina si ulei de in

| zing a răspuns:

Acuarelele in general sunt asociate cu un suport pentru pictat de tipul hartiei, cartonului etc. Daca vrei sa ramai in zona unor materiale nu atat de toxice precum uleiurile, terebentina etc., insa vrei sa experimentezi ca suport pentru pictura-panza, iti recomand vopseaua acrilica, pe care o poti dilua cu apa, in functie de cat de subtire sau consistenta vrei sa fie tusa folosita. Binenteles, panza e bine ca inainte de a folosi culorile dorite, sa fie tratata, grunduita. Din fericire se gasesc in comert sasiuri cu panza gata tratata. Mult succes.