| indiaqueen a întrebat:

Imi poate defini cineva termenii:geografie istorica,oronime, epoci istorice? dau funda celui care mi le defineste pe toate 3

Răspuns Câştigător
| KM3 a răspuns:

Geografie istorica=este o ramură a geografiei ce studiază realitățile sociogeografice (harta politică, economică, culturală, lingvistică etc.) din trecut.
oronim/oronime/oronimie=1. Totalitatea numelor geografice (proprii şi apelative) care desemnează formele de relief. 2. Ramură a toponimiei care se ocupă cu studiul formării şi al evoluţiei numirilor referitoare la formele de relief.
epoci istorice/epoca istorica=perioada de timp ce se incepe si se sfarseste odata cu evolutia omenirii(ex epoci:preistoria, antichitatea, evul mediu=epoca medievala, epoca moderna si epoca contemporana)
funda?