| Anamaria742 a întrebat:

Imi poate spune cineva cateva detalii despre M-tii Pirinei

Răspuns Câştigător
| JustACuriosPerson a răspuns:

Muntii Pirinei Catalani
Lantul Muntilor Pirinei se intinde din Sud Estul Europei spre Golful Biscaya si Marea Mediterana si separa Peninsula Iberica de restul Europei. Exceptand cateva locuri cu varfuri modeste, care sunt asezate in Andorra si in zona dintre Franta si Spania, restul muntilor formeaza o creasta de lanturi inalte. Pirineii se intind pe 435 Km si acopera 55400 Km patrati, iar latimea lor maxima este de aproximativ 130 Km.

In afara peisajelor extraordinare, Pirineii spanioli ofera numeroase facilitati pentru agrement, atat in sezonul estival, cat si in cel de iarna. Astfel, pentru sezonul de iarna exista numeroase posibilitati de a practica diferite sporturi, mai ales ca unul dintre atuurile regiunii este reprezentat de temperaturile nu foarte scazute si de climatul bland.

Baqueira-Beret este cea mai renumita dintre statiunile de ski din Pirineii Catalani. Numerosi skiori spanioli si nu numai considera ca Baqueira detine una dintre cele mai bune piste de ski din Europa. In apropierea pistelor, se afla numeroase restaurante, renumite pentru meniurile specifice. In Vielha, capitala vaii Aran, se afla un Palat de Gheata cu un patinoar si cu o piscina incalzita.
Deosebit de impresionante si pitoresti sunt satele din regiune, cum ar fi Arties, Salardú si Bossot, cu edificii in stilul roman din sec. XII-XIII, cu numeroase exemplare de arhitectura pirineana traditionala.

Statiunile Port del Compte, Rasos de Peguera, Tavascán, Vall de Nuría si Vallter sunt situate relativ aproape una de cealalta, fiind usor accesibile de la Barcelona si Girona. Atmosfera care predomina este de liniste, pace si prietenie. Facilitati ideale pentru activitati outdoor sau pentru a petrece pur si simplu cateva zile frumoase la munte.

Muntii Pirinei
Pirineii francezi si pirineii spanioli.
Munti care se intind din Sud – Estul Europei spre Golful Biscaya si Marea Mediterana si separa Peninsula Iberica de restul Europei. Exceptand cateva locuri cu varfuri micute care sunt asezate in Andora si in zona dintre Franta si Spania restul muntilor formeaza o creasta de lanturi inalte. Pirineii se intind pe 435 Km si acopera 55400 Km patrati iar latimea lor maxima este de aproximativ 130 Km. Pirineii de regula au o continuitate a varfurilor divizate in sectiuni de Vest, centru si Estul.
Sectiunea verticala care se intinde de la Golful Biscaya la Somport Pass si uneste in Muntii Cantabrian Nordul Spaniei au o inaltime joasa intre 900m si 1200m de la nivelul marii Pirineii centrali se intind de la Col de la Perche si au cele mai inalte varfuri incluzind Pico de Aneto 3404m, cel mai inalt varf din lantul muntos.
Monte Perdido 3355m si Vignemale 3298 m varfurile ale Pirineilor de Est spre Marea Mediterana au inaltimi cuprinse intre 2100m...

Pirineii francezi si pirineii spanioli.
Munti care se intind din Sud - Estul Europei spre Golful Biscaya si Marea Mediterana si separa Peninsula Iberica de restul Europei. Exceptand cateva locuri cu varfuri micute care sunt asezate in Andora si in zona dintre Franta si Spania restul muntilor formeaza o creasta de lanturi inalte. Pirineii se intind pe 435 Km si acopera 55400 Km patrati iar latimea lor maxima este de aproximativ 130 Km. Pirineii de regula au o continuitate a varfurilor divizate in sectiuni de Vest, centru si Estul.

Sectiunea verticala care se intinde de la Golful Biscaya la Somport Pass si uneste in Muntii Cantabrian Nordul Spaniei au o inaltime joasa intre 900m si 1200m de la nivelul marii Pirineii centrali se intind de la Col de la Perche si au cele mai inalte varfuri incluzind Pico de Aneto 3404m, cel mai inalt varf din lantul muntos.

Monte Perdido 3355m si Vignemale 3298 m varfurile ale Pirineilor de Est spre Marea Mediterana au inaltimi cuprinse intre 2100m si 2700m. Pirineii care sunt mai vechi decat Muntii Alpi sau formet in perioada Paleozoie si Mesozoic. Jumatatea Estica a Pirineilor este formata in marea majoritate din granit si gneis, care sunt exploatati si sicosi din Munte sub forma de pietre de granit. Pirineii imparte climatic precipitatiile care in Franta ajung sub forma de precipitatii abundente iar in Spania ploi usoare.

Vegetatia este dezvoltata in Vest unde culmile joase sunt impadurite, iar in Est sunt aproape in intregime golase.Zapada permanenta este peste 1800m, iar ghetari se afla in zona de centru pe varfuri.Economia in Pirineii de Est este o economie bazata pe o agricultura tipic mediteraneeana,iar in Vest un numar de fabrici folosesc curentul electric produs de hidrocentrale care sunt asezate in aceste zone.

O alta activitate industriala este mineritul,extractiile de baza sunt :fier, plumb,zinc,magneziu,carbune si marmura. Cateva orase asezate pe inaltimile Spaniei sunt Jaca si Ripoli, iar in Franta faimosul centru de pelerinaj din orasul Lourdes. Populatia Pirineiilor este compusa din andori, catalani, bearni si basci. Muntii au izvoare minerale si termale fierbinti printre acestea fiind recunoscute firmele Cauterets si Bagneres-de- Bigorre in Franta.

3 răspunsuri:
| florinxD a răspuns:

Munții Pirinei sunt un lanț muntos în sud-vestul Europei, formând o graniță naturală între Franța și Spania. Ei separă Peninsula Iberică de Franța, întinzându-se peste circa 430 km între Golful Biscaya la Oceanul Atlantic și Cap de Creus la Marea Mediterană.
Pirineii Centrali se întind către est de la Port de Canfranc către Val d'Aran, aici aflându-se cele mai înalte vârfuri ale lanțului:

Vârful Aneto sau Pic de Néthou 3404 m pe culmea Maladeta
Mont Posets 3 375 m
Mont Perdu sau Monte Perdido sau Mont Perdut 3 355 m
Vignemale cu „Pique-Longue" ( 3.298 m)
Minereurile meralice din Pirinei nu sunt foare importante, deși au existat mine destul de mari de fier la Vie de Sos în Ariège și la poalele Canigoului în Pyrénées-Orientales. Depozitele de cărbune profitabile sunt situate în principal pe pantele spaniole, în timp ce partea franceză are numeroase depozite de lignit.
Cantitatea de precipitații, incluzând ploaia și zăpada, e mult mai mare în Pirineii Occidentali decât în cei Orientali, lucru care duce la un contrast marcant între cele două secțiuni, din mai multe puncte de vedere. În primul rând, Pirineilor Orientali le lipsesc ghețarii, cantitatea de zăpadă căzută fiind insuficientă pentru apariția lor. Ghețarii se găsesc pe pantele nordice ale Pirineilor Centrali, și nu coboară, ca cei din Alpi, departe în văi, însă au cea mai mare lungime în direcția lanțului montan. Ei formează, de fapt, o zonă îngustă în apropiere de creasta celor mai înalți munți. Aici, asemenea celorlalte mari lanțuri montane din Europa Centrală, există dovezi ale unei întinderi mult mai mari a ghețarilor în era glaciară.
funda? tongue

| CrimiNNaLBoy a răspuns:

Din punct de vedere, Pirineii sunt de obicei împărțiți în trei secțiuni, Centrali, Occidentali sau Atlantici și Orientali.

Refugiul La Renclusa, refugiul de acces la Vârful Aneto
Pirineii Centrali se întind către est de la Port de Canfranc către Val d'Aran, aici aflându-se cele mai înalte vârfuri ale lanțului:
Vârful Aneto sau Pic de Néthou 3404 m pe culmea Maladeta
Mont Posets 3 375 m
Mont Perdu sau Monte Perdido sau Mont Perdut 3 355 m
Vignemale cu „Pique-Longue" ( 3.298 m)
În Pirineii Atlantici, înălțimea medie scade treptat de la est la vest. În Pirineii Orientali, cu excepția unei rupturi la extremitatea estică a Pyrénées Ariégeoises, altitudinea medie rămâne constantă, până la o scădere bruscă în acea parte a lanțului cunoscută sub numele de Albères.

Pirineii sunt mai vechi decât Alpii: sedimentele lor au fost pentru prima oară depuse în bazine costale în erele paleozoic și mezozoic. Între 100 și 150 milioane de ani în urmă, în Cretacicul inferior, Golful Gasconiei (sau Golful Biscaya) a apărut, împingând Spania către Franța, și cutând sedimentele, care au format acest lanț muntos.
Partea estică a Pirineilor e formată n principal din roci granitice și gneiss, în timp ce în vest piscurile granitice sunt însoțite de straturi de calcar. Caracterul masiv al munților vine de la abundența rocilor granitice, rezistente la eroziune.

Sper ca te-am ajutat!
Bafta!

| didu73 a răspuns:

cauta pe wikipedia