| cryptobiologist a întrebat:

Imi puteti explica cum sa deosebesc atributul pronominal in Dativ de atributul prnominal in Genitiv? Daca puteti da un exemplu din fiecare ar fi extraordinar!

Răspuns Câştigător
| Dexter_8386 a răspuns:

Pai acu sa ne gandim logic; Atributul pronominal este in Dativ( cu prepozitie), asta este primul criteriu(trebuie sa stii prepozitile dativului. 2. Determina un substantiv cu care se acorda in gen, numar si caz.
Atributul pronominal in Genitiv:
-La fel ca si celalalt( este in Genitiv+ prepozitie) normal ca trebuie sa stii prepozitile
- Determina un subst. cu care se acorda in gen, numar si caz

Eu asa tin minte, si da iti dau si un exemplu din fiecare:

-Nu putea atinge lucrurile din fata lui( Care lucruri?-> Din fata lui)(At pron in Genitiv)
-Copil asemenea cui esti tu?(1. este pronume interogati de aia a iesit asa. 2. At pron in D)

Sper ca te-am ajutat( am stat sa caut caietele acu la 11 noaptea laughing imi amintesc si eu de scoalawinking )

1 răspuns:
| Catenstein a răspuns:

A). la cazul genitiv:

prepozitii: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, de-asupra, asemenea, dedesuptul;

b). la cazul dativ:

prepozitii: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit.