| WhiteWings a întrebat:

Imi puteti recomanda si mie niste carti de dragoste sau aventura? va rog frumoss

16 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Eliade-maitreyi
doina ionet-teiul salbatic
enigma otiliei
invitatie la vals
happy

succes!

| ake007 a răspuns:

Mandrie si prejudecata-Jane Austen
Adam si Eva-Liviu Rebreanu
Cavalerul Reginei-Al. Dumas
Dama cu camelii -Al Dumas fiul
La rascruce de vanturi- Emilie Bronte
Nunta in cer-Mircea Eliade
Elevul Dima dintr-a saptea, Invitatie la vals- Mihail Drumes

| alle_1861 a răspuns:

Alexandre Dumas- Regina Margot, Vicontele de Bragellone

| StarDust a răspuns:

Fiul ratacitor - RAdu Tudoran f tare cartea este de dragoste. sa iti dau un pasaj din ea. poate te conving : " am stat langa tine speriata si fericita, luand caldura sangelui tau, fiindca era frig; m-am gandit ca bunul cel mai mare pe care l-as fi putut spera in viata, ar fi fost mic pe langa ceea ce ai fost tu. Mi-am numarat miscarile pieptului, la fiecare respiraie, mi-am numarat baiatile inimii si mi-am zis : traiesc nu fiindca imperjurimile au facut posibila existenta mea, ci pentru ca inima mea sa poata bate langa a ta"

m-a fascinat declaratia asta de dragoste

| Yly a răspuns:

Sub semnul onoarei - danielle steelhappy

| pam_pam a răspuns:

Aventura si dragoste:Twilight Saga (eu si acum, la doua saptamana dupa ce le-am terminat, am ramas marcata) eu ultimul volum l-am citit in engleza, si suna mult mai bine.
Jane Eyre - de Charlotte Bronte (dragoste, fff tare -scriitoarea Twilight s-a inspirat oarecum din 'Jane Eyre')
Acum citesc 'La rascruce de vanturi' de Emily Bronte, da, sora lui Charlotte.
Enigma Otiliei am citit-o si eu, de fapt nu am temrinat-o, pentru ca de la jumatate, m-a plcitisit ingrozitor.
De asemenea, am inceput varianta electronica a The Host, tot de Stephenie Meyer, scriitoarea Twilight. Am auzit ca ar eu poveste interesanta de dragoste, desi incepe ciudat. E originala, totusi. Cam atatea imi vin in minte acum.

| girl2 a răspuns:

Daca tot ai citit maitreyi, citesye si dragostea nu moare de maitreyi devi, eroina cartii lui eliade care are ca subiect principal tot povestea lor de dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arthur Shopenhauer "Viata ca vointa si reprezentare". Aventura si dragoste 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Liceenii in alerta","Cismigiu et companie"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neaparat sa citesti copiii libertatii de marc levy. e bazata pe fapte reale, e trista, dar are un final fericit pentru personajul principal(care nu e nimeni altul decat tatal autorului). din pacate, e o carte foarte putin cunoscuta, dar foarte buna.

| aragon18 a răspuns:

Uite eu citesc acum Gossip Girl - Nimeni nu o face mai bine, si mi se pare destul de buna happy ti-o recomand!winking

| DarKJoKeR a răspuns:

La perfect ai venit cu intrebarea.genul asta sunt primele 2 carti care le-am cititlaughing
Dragoste:sandra brown-pierduti in paradis[are o poveste interesanta]
Avenutra/Mister:Cuibul de dincolo de umbra[f interesanta cartea]
Aventura:Inimi in primejdie
La ultimele 2, scuze, nu mai stiu autorullaughing. Succes

| WhiteWings explică:

Msik mt de tot:*

| WhiteWings explică:

Va multumesc mult de tot:*
am citit primele 3 volume din twilight, invitatia l vals si maitrey si mi-au placut la nebunie.va pup si va multumesc inca o data

| Andraa_3088 a răspuns:

"Aripile frante" de Djurban Khalil - minunata poveste de dragoste love struck
"Dama cu camelii" a lui Alexandre Dumas fiul - este o poveste de dragoste foafte frumoasa, dar fara happy end
"Regina Margot" de Alexandre Dumas e foarte frumoasa love struck
Hmz. "Lorelei" de Ionel Teodoreanu.
"Scrisoare de dragoste" de Mihail Drumes. La fel ca si in "Invitatie la vals" se termina cu sinuciderea.
"Viata pe un peron" de Octavian Paler. O carte foarte interesanta in care se vorbeste despre un alt fel de dragoste, ti-o recomand.
Si cea mai scurta si frumoasa poveste de dragoste. "Love Story" de Erick Segal (ceva de genul asta) love struck. Asta a fost primul roman de dragoste pe care l-am citit si m-a impresionat destul de mult. Cam atat :*

| Mihaela_9047 a răspuns:

La bal sau ceva de genul ff faina :*