| 夢想家兩次 a întrebat:

Imi spune si mie cineva despre zeii din mitologia greaca?

Răspuns Câştigător
| Eastwood a răspuns:

Afrodita – Venus – zeita iubirii si a frumusetii

Apollo – Apollo – zeul grec al soarelui, muzicii, poeziei si profetiei

Ares – Mars – zeul razboiului

Aremis – Diana – zeita vanatorii si a lunii

Asclepius – Aesculapius – zeul medicinei

Athena – Minerva – Zeita intelepciunii si a artei

Cronus – Saturn – Tata al zeului supren Zeus/ Jupiter

Demeter – Ceres – Zeita agriculturii

Dionysus – Bacchus – zeul vinului si al fertilitatii

Eros – Cupid – zeul iubirii

Hades, Pluto – Dia – zeul infernului

Hephaestus – Vulcan – Zeul Focului

Hera – Juno – Regina raiului, sotia lui Zeus/Jupiter, zeita femeilor si a casniciei

Hermes – Mercury – Mesagerul zeilor, zeul drumurilor, comertului, bunastarii si norocului

Hymen – Hymen – Zeul casniciei

Irene – Pax – Zeita pacii

Pan – Faunus – Zeul turmelor si ai pastorilor

Persophone – Prosperina – Zeita porumbului si a primaverii, zeita mortilor

Poseidon – Neptune – zeul marii

Zeus – Jupiter, Jove – Conducatorul suprem al tuturor zeilor si barbatilor, regele raiului. Supravegheaza justitia si destinul.
Sper ca te-am ajutat!

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
Citeşte 'Legendele Olimpului ' Acolo ai lista lor şi tot felul de întâmplări. În plus, e o carte destul de accesibilă scrisă într-un mod plăcut.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

De ce, îţi e lene să cauţi singură? Refuz să cred că eşti atât de ineptă & inaptă încât să nu ştii cum, având în vedere că ai reuşit să scrii şi să postezi întrebarea pe TPU.

| 夢想家兩次 explică (pentru MalleusMaleficarum):

Daca vrei sa stii si tu nu imi e lene sa caut imi mergea netul foarte greu si incearca tu sa cauti asa

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru 夢想家兩次):

...Dar ai avut rabdare să accesezi site-ul TPU, să scrii întrebarea şi s-o postezi. Şi după să aştepţi răspunsuri.
Sunt sigură că oricât de greu ţi-ar fi mers net-ul, tot ar fi durat mai puţin decât ce am scris mai sus.

| 夢想家兩次 explică (pentru MalleusMaleficarum):

Daca vrei si tu sa stii atat de mult cand am intrat mi s-a blocat calculatorul

| catablondu a răspuns:

Buna, ce vrei sa stii despre ei? Zeus era zeul supreme, Atena era zeita intelepciunii, Afrodita era zeita dragostei si a frumusetii, Ares era zeul razboiului, Poseidon era zeul marilor, Hades era stapanul infernului, daca mai vrei sa stii ceva, poti sa ma intrebi in limita in care imi amintesc. kiss

| lety93 a răspuns:

Dacă vrei să afli mai multe despre zeii greci îţi recomand să citeşti Legendele Olimpului -Zeii, Alexandru Mitru. Sau, dacă vrei informaţii despre un anumit zeu caută într-un dicţionar de mitologie.
http://www.scribd.com/......mpului-pdf

| ThePinkPant3r a răspuns:

Poti citii o carte in privinta mitologiei.,,