| Radu15 a întrebat:

In ce an sau unit principatele romane

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

1859 - Unirea Principatelor ŢR şi MD. 1877 - Independenţa 1918-Alipirea Transilvaniei, Bucovinei de Nord şi Basarabiei.

20 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Daca eu te-as fi intrebat pe tine cum se cheama,, formatia,, din mana de la tine la poker (ma refer la avatar), garantat stiai. Si daca te-as fi intrebat cum se scrie corect,, sau,, in fraza ta, garantat nu ai fi stiut. Si totusi ai pretentia sa iti spunem in ce an s-au unit Principatele Romane. Nu crezi ca esti cam pretentios? Rusinica

| mariaw a răspuns:

Pentru prima oara, desi doar pentru cateva luni in 1600(in timpul lui Mihai Viteazul)
a 2a oara in 1859(Al. I. Cuza)

| ThePoet a răspuns:

| msonegirl a răspuns:

In anul 1859 pe 24 feb., sub domnia lui Al. I. Cuza, s-au unit Moldova cu Tara Romaneasca. Aceasta unire este cunscuta si ca "mica unire".

| MisterKat a răspuns:

Eu stiu ca in 1856 pe 24 Ianuarie...

| blablablaa a răspuns:

24 ianuarie 1918

| RaresA a răspuns:

In anul 1848

| RaresA a răspuns:

La 5 ianuarie, la Iaşi, Alexandru Ioan Cuza este ales domn al Moldovei. La 24 ianuarie, la Bucureşti, tot el este ales domn al Munteniei. Astfel românii, deşi nu au călcat dorinţa marilor puteri de a avea două ţări cu doi domnitori, două conduceri, două parlamente, profitând de absenţa precizării ca aceşti domnitori trebuie să fie persoane diferite, au ales deliberat şi calculat pe unul şi acelaşi domnitor, Alexandru Ioan Cuza, care va efectua, de fapt, unirea efectivă a Principatelor Române.

| TPUaLuatoRazna a răspuns:

Exista google unnde poti sa afli

| kidda97 a răspuns:

1859winking

| avaalexandra a răspuns:

1859 normal

| sincer a răspuns:

Unirea Principatelor Române cunoscută şi ca Mica Unire (Marea Unire fiind cea de la 1918) a avut loc la jumătatea secolului al XIX-lea şi reprezintă unificarea vechilor state Moldova şi Ţara Românească. Unirea este strâns legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza şi de alegerea sa ca domnitor al ambelor principate la 5 ianuarie 1859 în Moldova şi la 24 ianuarie 1859 în Ţara Românească. Totuşi, unirea a fost un proces complex, bazat pe puternica apropiere culturală şi economică între cele două ţări. Procesul a început în 1848, odată cu realizarea uniunii vamale între Moldova şi Ţara Românească, în timpul domniilor lui Mihail Sturdza, respectiv Gheorghe Bibescu. Deznodământul războiului Crimeii a dus la un context european favorabil realizării unirii. Votul popular favorabil unirii în ambele ţări, rezultat în urma unor Adunări Ad-hoc în 1857 a dus la Convenţia de la Paris din 1858, o înţelegere între Marile Puteri prin care se accepta o uniune mai mult formală între cele două ţări, cu guverne diferite şi cu unele instituţii comune. La începutul anului următor, liderul unionist moldovean Alexandru Ioan Cuza a fost ales ca domnitor al Moldovei şi Ţării Româneşti, aducându-le într-o uniune personală. În 1862, cu ajutorul unioniştilor din cele două ţări, Cuza a unificat Parlamentul şi Guvernul, realizând unirea politică. După înlăturarea sa de la putere în 1866, unirea a fost consolidată prin aducerea pe tron a principelui Carol de Hohenzollern-Sigmaringen, iar constituţia adoptată în acel an a denumit noul stat România.

| TheOriginalUser a răspuns:

1859, 24 ianuariehappy

| rosesonfirelale73 a răspuns:

24 ian 1856

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe site-ul ăsta scrie;)
uite-te http://ro.wikipedia.org/wiki/Unirea_Principatelor_Rom%C3%A2ne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de p... noastra ce mod de constructie al intrebarii, ce ortografie si ce raspunsuri penale.straight face Raman rar fara cuvinte, dar nici data Micii Uniri sa n-o cunosti e deja...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| Vakentin a răspuns:

Radule esti bun lla raspunsurioh go on

| andreeaiordachel a răspuns: