| Anastasiaa a întrebat:

In propozitia : " Busy womens aicea, ce stie Bill Gates?", virgula intre "aicea" si "ce" este pusa sau nu este pusa bine? adica se accepta si cu virgula sau este corect fara virgula?

Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

Este corect pusa virgula din punctul meu de vedere. Prima parte mi se pare o exclamatie, iar cea de-a doua o interogatie, deci trebuiau delimitate prin virgula.
Oricum este gresit scris "womens". Se scrie "women" pentru plural, pentru ca "man" face plural in "men", nu in "mens" sau "mans". Regula se aplica si la "woman", "women".

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, propozitia ta nu prea e in nicio limba. @MindFreak te-a corectat foarte bine la partea de engleza. Cat despre partea de "romana", sa stii ca nu se foloseste niciodata forma "aicea", ci "aici". Iar corect ar fi sa scrii: Busy women aici; ce stie Bill Gates?
E interesant cum ai reusit sa faci atatea greseli in doar cateva cuvinte.

| XxSweetDreamxX a răspuns:

Este corect si cu virgula intre "aicea" si "ce", dar si fara virgula.Chiar nu conteaza daca e sau nu.