| dianawq66 a întrebat:

Ma ajuta cineva? nu stiu ce sa aleg dintre uscate si uleioasa! ma refer la pasteluri de pictura! uscatele costa in total 140. iar cele uleioase 37lei.numai ca cele uscate is mai de firma.

Răspuns Câştigător
| Planta55 a răspuns:

Cele uscate sunt mult mai bune si mai de calitate decat uleioasele

4 răspunsuri:
| BellaCullen14 a răspuns:

Cele uscate sunt mult mai bune si mai de calitate decat uleioasele, vorbind la modul general. Cu siguranta, uscatele!

| dianawq66 explică (pentru BellaCullen14):

Iti multumesc foartee multttt!

| diasasak a răspuns:

Pastelurile uscate se folosesc pentru a desena si colora direct pe hartie, in combinatie cu estompa si carpa sau alte metode de realizare a tuselor. pastelul uscat se fixeaza apoi cu fixative speciale, de la fondul plastic. pastelurile de ulei se folosesc la pictura in ulei, pentru accente, si mai rar pentru desenul si colorarea directa.