| Lucaaragiale23 a întrebat:

Noroc
Daca îmi intră în curte colindători de ex capra, steaua etc fara voia mea e ilegal pentru ei? Gen intrare prin nefractie

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Totusi ai duce la extrem asta, in zonele rurale si la cei care stau la casa se face asta de cand lumea; ca unii de etnie gasesc prilej in a sustrage ceva din gospodaria omului e altceva.
Cum a spus userul de mai sus e bine sa inchizi poarta.
Chestia este ca s-a dus la extrem cu aceasta forma de cersit, daca in anumite zone si catune unde fiecare om se cunoaste cu celalalt din acel sat, este permis si mi se pare de bun simt ca copiii vecinilor sa vina cu colindatul la casele oamenilor...insa nu mi se pare de bun simt ca unii straini cine stie de unde sa vina la colindat si sa intre in curtile oamenilor!
Traditia e ceva si nesimtirea e altceva!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie da.
Incuie și tu poarta și gata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intrarea prin efractie se refera la situatia in care tu inchizi caile de acces, iar acestia gasesc solutii de a descuia/sparge gardul, portile sau alte constructii de genul.
Daca pur si simplu intra pe poarta descuiata si iti suna la usa, nu este intrare prin efractie si nici nu cred ca e incalcare a proprietatii, pana in momentul in care tu le ceri sa paraseasca proprietatea.
Trebuie sa incui/legi poarta, ca sa ii opresti de la inceput.

| VoidEternal a răspuns:

Daca incui poarta și sar gardul, da, îți încalcă proprietatea.

| ReddY25 a răspuns:

Cam da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa alegi sa nu ii primesti, e alegerea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă lași ușa deschisă ca sa intre, atunci nu se mai considera intrare prin efracție.

| Nicoletaiwhbwbwbbwbw a răspuns:

Astea îs probleme reale, mi s-a întâmplat?