| AlinutzaRouz a întrebat:

Nu e pentru tema, am citit Inger si demon de Eminescu si am inteles mare parte din poezie, dar ce e,, Doma``, apare in prima strofa, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Intr-adevar, nu este pentru tema. O astfel de intrebare si-o poate pune orice user care citeste din Eminescu si neintelegand un cuvant."Doma", asa cum ti s-a explicat, este o catedrala, un dom cum au catolicii in marile orase italiene(MIlano, Venetia). Eminescu creeaza o forma feminina, incarcand cuvantul de mister.Notez intrebarea cu 10.

5 răspunsuri:
| AlinutzaRouz explică:

Nu e prntru tema, vorbesc foarte serios, chiar daca nu am cum sa demonstrez

| asya a răspuns:

@alllianna nu ii tot ajuta cu temele, pentru ca nu le faci un bine...am observat ca faci foarte des acest lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupe ce am citit 10 pagini de Google am inteles ca este vorba de o biserica, sper sa nu gresesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DOM, domuri, s. n. 1. Catedrală impunătoare, biserică principală în unele orașe italiene, germane etc.; pe. ext. clădire monumentală; pe. restr. acoperiș care îmbracă la exterior o cupolă a unei clădiri monumentale. 2. Recipient de oțel montat la partea superioară a corpului unei căldări orizontale de aburi. 3. Structură geologică în formă de boltă largă, circulară sau eliptică. [Var.: (înv., 1) dómă s. f.] – Din fr. dôme. Cf. it. d tu o m o, germ. D o m.

| mada12 a răspuns:

Cauta pe google...alta varianta nu aiwinking