| iuly_6732 a întrebat:

Nu reusesc sa gasesc versurile poeziei „Balonul spart" de Tudor Arghezi. Ma putei ajuta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu. Dar este o povestioara, nu o poezie. Fiul sau, Barutiu, primeste un balon, se joaca, este fericit. In mod fatal, balonul se sparge, spre disperarea copilului. Tatal il consoleaza: este doar primul tau balon spart. In viata vor urma multe altele, multe iluzii se vor transforma in fum (nu stiu daca acestea sunt vorbele - am citit istoria acum 60 de ani si nu o mai gasesc)

3 răspunsuri:
| slam a răspuns:

Autorul este Tudor Arghezi, iar "Balonul spart" se afla in volumul "Cartea cu jucarii". Pe net nu am gasit, dar la biblioteca sigur gasesti. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta...

| slam a răspuns:

Uite si dovada ca e arghezi autorul : http://www.scribd.com/......sa-a-III-A :D

| iuly_6732 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Intre timp am aflat si eu ca este o povestioara, nu o poezie. Multumesc mult!