| georgy10 a întrebat:

as vrea sa gasesc si eu comentariul poeziei "pui de vant" de Tudor Arghezi. Fundita pentru cel mai bun raspuns.happy

2 răspunsuri:
| lunarwolf a răspuns:

Cel mai bine ar fi s aincepi cu o introducere despre autor...ai de facut eseu/compunere?
Daca ai doar un simplu comentariu, poti sa zici ceva gen [ luat de pe net... am selectat ce mi s-a parut okay ] :
Poezia "Vant strain", care face parte din volumul "Hore" al lui Tudor Arghezi înfaţiseaza un tablou de natura în care este protagonist vantul "personificat". Plin de miscare, acest element al naturii este privit dintr-o dubla perspectiva : de prieten si de dusman al omului. Accentul cade pe ipostaza de adversitate, de dusmanie a vantului, a carui forţă surprinzatoare poetul o hiperbolizeaza.

Adauga propriile pareri despre aceasta poezie. Eu zic ca profii apreciaza mai mult comentariile proprii [ ai mei ma lauda cand ma dau cu parereahee hee ].

| AlinaToma a răspuns (pentru lunarwolf):

In primul rand ceea ce ai zsi tu acolo la-i luat de pe internet, nici macar nu te-ai uitat la ce poezie ese, in al dioilea rand ceea ce ai zis tu acolo este despre poezia Vant starin de t. arghezi. habar nai