| anonim_4396 a întrebat:

Oameni buni spuneti-mi si mie ce inseamna cuvantul,, fic"?

9 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Potrivit definițiilor din DEX,
-FIC Element secund de compunere savantă cu semnificația „care produce", „face". [< fr. -fique, it. -fico, lat. -ficus].
-fic, fici, s.m. (înv.) Fiu.
Depinde de context.
Baftă!

| Elenaaa23 a răspuns:

Este exact ce a spus AnimeChu.
De exemplu uite aici
http://sasu.fairtopic.com/f24-fan-ficuri-cu-si-despre-sasukesakura
Un site unde sunt create fic-uri cu personajele din anime-ul Naruto, dar si cu alte personaje din alte anime-uri.
xoxo

| AnimeChu a răspuns:

Dacă ai întâlnit fic, şi mai ales fan-fic, se referă în general la poveşti scrise de o persoană necunoscută în lumea literaturii, care scrie în general poveşti în care apar personaje din filme, anime-uri sau celebrităţi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde ai intalnit? citeaza, te rog...

| IonutAxi a răspuns:

Numi dau seama
Cauta in DEX

| CaTaLiNuTzAaA a răspuns:

FIC Element secund de compunere savantă cu semnificatia „care produce", „face". [< fr. -fique, it. -fico, lat. -ficus]. Funda?

| ghostk1d a răspuns:

First International Computer-producator calculatoare taiwanez

| marina7 a răspuns:

-FIC Element secund de compunere savantă cu semnificația „care produce", „face". [< fr. -fique, it. -fico, lat. -ficus].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

fic, fici, s.m. (înv.) Fiu.

| Anutza100 a răspuns:

Nu-mi dau seama...Cauta mai bine in dex ca acolo sunt toate cuvintele.Imi pare rau ca n-am putut sa te ajut!