| plantezridichi a întrebat:

Pentru pictori/desenatori. Ați reușit să faceți bani din lucrări?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se poate. Exemplu, Adrian Ghenie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Incearca sa faci tablouri cu sclipici, sunt mai usor de facut si aduc mai multi bani decat tablourile clasice

| Katte a răspuns:

De exemplu cand eram mica faceam opere de arta hahahah si le vindeam pentru 5, 6 sau tot pe acolo lei..Stiu ca nu prea are sens cu intrebarea ta, dar m-a amuzat

| oz_1736 a răspuns:

Din pictura faci bani greu, dar insista nu abandona. Intre timp poti aborda ideea de tatuaje, faci bani mai repede si mai multi. Poti desena martisoare, medalioane, felicitari si le vinzi pe internet. Nu uita totusi pictura, e printre cele mai frumoase arte

| MihaelaDart a răspuns:

Depinde ce inseamna bani pentru tine, daca te referi sa te imbogatesti peste noapte de pe urma artei, raspunsul este nu.
Fiind artist plastic liber profesionist in primii ani de Grecia numai din pictura m-am intretinut. Daca ai prieteni sa te recomande si comenzile sa curga poti sa traiesti bine numai cu pictura, bineinteles lucrand intens. Daca pictezi cand ai chef si atunci veniturile se micsoreaza.
Acum m-am profilat pe preferintele clientilor in pictura iconografica bizantina, pictura vestimentara si cea murala. In momentul de fata am lasat mai putin comenzile pentru astea caci sunt bagata in mai multe proiecte pe care doresc sa le deschid pana in vara.