| mihai5130 a întrebat:

'profesor', este o meserie nobila?

21 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

In momentul acesta as vrea sa existe un sistem global de informatii si sa vedem daca mai exista vreun loc pe planeta asta in care cineva sa se indoiasca de nobletea profesiei respective! Si sa ne intelegem:nu vorbim despre oameni ci despre o profesie, in general.Caci in orice meserie sunt multi chemati si putini alesi.

| Bacemi a răspuns:

Este o meserie nobila pentru ca multi continua cu aceasta meserie de dragul copiilor chiar daca salariul nu este multumitor. Sigur ca este o meserie nobila sa educi niste copii.

cami
| cami a răspuns:

Eeee, hai ca asta e tema laughing
Da, este nobil sa stii ca "din mana ta" au iesit oameni de calitate.

| catthshshshs a răspuns:

Eu consider ca meseria de profesor a fost si este nobila in continuare, indiferent de ce zic anumite persoane.Profesorul isi invata elevii in primul rand, sa fie oameni. Si noi toti ar trebui sa fim recunoscatori profesorilor nostri pentru ca ne-au educat.Caci ce este omul fara educatie? Nimic...winking

Acum vorbesc din punctul din vedere al unei foste eleve, astazi studenta, iar in viitor (sper sa trec de facultate cu bine) profesoarawinking

| Razvan a răspuns:

ERA o meserie nobila.Acuma s-a ales praful de profesori.Si odata cu ei si de elevi.Decat sa te duci la scoala si sa stii ca nu esti simpatizat de nimeni ca esti mai rau ca naiba mai bine stai acasa si nu mai terorizezi pe nimenilaughing

| selef a răspuns:

Intr-o tara normala da, e o meserie nobila.

| Orannginna a răspuns:

Mie intotdeauna mi s-a parut nobila aceasta meserie. Numai cat isi bat capul cu noi, sarmanii...

| cretzufinish a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca este nobila ("MUNCA NOBILEAZA OMUL") numai ca sistemul din Romania nu pemite perfectionarea acestei meserii. Salariu intr-adevar nu este multumitor insa daca iti place ceea ce faci, vii cu drag. Ii dau dreptate roscavitzei happy Sunt fel si fel de profesori si de elevi/studenti. Si eu sunt la inceput de drum, dar avand in vedere ca alte posibilitati momentan nu sunt e si asta o varianta, insa nu m-as vedea toata viata.

| DrViorel a răspuns:

Da, este nobila si de respectat, bineinteles ca mai sunt si profesori vorba elevilor,, sariti de pe fix" dar in general este o slujba nobila datorita dedicatiei...

| AldanaBlue a răspuns:

Este si va ramane o meserie nobila.
Ce nu e nobil e caracterul anumitor profesori. De ce sa nu ia si el o bucata de paine (ca si asa lucreaza de 30 de ani in invatamant si e scarbit de tot) ca sa il treaca pe unu' ce habar nu are unde este scoala dar taicasu' e ditamai maharul in oras? Mentalitate de cacaooo! (sau alte scene pe care le-am vazut cu totii pe youtube-gen profesorul de la Medicina care ii cere studentei "niste" sex oral pentru o nota mai mare)
Sunt si profesori care sunt dedicati trup si suflet meseriei, iubesc ceea ce fac si nu-si bat joc. Tot respectul. Eu am avut de-a face cu ambele categorii si ca elev, si ca profesor.
Orice meserie e nobila, atata timp cat faci ceva pentru ca munca innobileaza, nu?
Deci caracterul persoanei care practica meseria (e valabil pentru orice meserie) e cel ce ar trebui discutat, nu profesia.

| alecs871 a răspuns:

Profesor, este o meserie "nobila".

Asa trebuia scrishee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cata lipsa de respect le arata elevi profesorilor... mi-a creu sa cred

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Consider ca fiecare meserie este nobila-in felul ei.Sigur,meseria aceasta consta in multa cultura si trebuie sa ai habar despre multe lucruri.Doar in momentul in care ai dobandit multa munca, atunci ai cu adevarat o meserie ca aceasta.Pacat ca in ziua de azi nu mai intalnim asa ceva.In majoritatea scolilor intalnim *profesori si profesoare* care nu stiu decat sa iti dicteze din carte. Dar cinste celor care intra-devar au multe de oferit, care sunt intelepti si invatati! Acestia sunt adevaratii nobili profesori.

| iuliancico a răspuns:

Din pacate, saracie nobila

Răspuns utilizator avertizat
| alina_1192 a răspuns:

Este o meserie nobila, ne gandim cat au avut de invatat profesorii, dar ne mai gandim si pentru ce? pentru a incerca sa educe niste "copii" care majoritatea nu fac altceva decat sa-i jigneasca la tot pasul.Mai sunt si profesori care nu-i respecta pe elevi dar nu trebuie numaidecat acuzati cand ne gandim ca trei sferturi din toti elevii nu-i respecta pe profesori.Eu cred ca e o meserie nobila dar in Romania nu se vede acest lucru, profesorii trebuie respectati pentru ca ei macar tot au facut multe pentru a-i invata pe copii si au un salariu mic, de ce nu s-au facut si ei parlamentari, dormeau toata ziua si aveau si un salariu mare, nu mai erau nevoiti sa se streseze toata ziua la catedra...

| oranya a răspuns:

Depinde din ce unghi privesti lucrurile, si mai ales in ce tara te aflii laughing)

| stuff0happens a răspuns:

Daca nu ai talent e super nasol...

Răspuns utilizator avertizat
| mihai5130 explică:

Va rog raspundeti intr-un mic eseu...

| Sweetmiky a răspuns:

Ajutati-ma va rog frumos cineva la o medetatzie, un eseu pe tema ''rolul profesorului in viata de elev'' va rog frumos cineva ajutati-ma cu niste idei