| AvalohAlyn a întrebat:

Meseria de doctor /medic e cea mai nobilă meserie dintre toate?

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

E iluzorie si vicleana

| Robertandrei4858 a răspuns:

Ti se pare nobil sa te speli pe maini de sangele celorlalti? Ti se pare nobil sa faci parte din jocuri politice in care sa fi un pion? Ti se pare nobil sa favorizezi minciuna? daca da, atunci e cea mai nobila

| Mayhem666 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Ti se pare nobil sa salvezi viata cuiva? Mie mi se pare.
Tu ai generalizat toti doctorii, pe baza experientei cu doctorii din Romania. Nu toti doctorii sunt la fel, mai ales cei din tarile dezvoltate.
OP a intrebat daca meseria de doctor e nobila, nu daca meseria de doctor in Romania e nobila. Daca vrea sa se faca doctor, poate, si o poate face si in strainatate, nu neaparat in Romania. Nu spune nimeni ca trebuie sa stai in tara daca nu vrei.
Mie personal nu mi se pare ca o anumita meserie e nobila, dar cu siguranta unele sunt mai bine platite decat altele, mai ales in strainatate.
In timp ce in Romania, "meseria" de popa e cea mai bine "platita", in strainatate multi vor sa devina doctori, avocati, judecatori, savanti, ingineri, etc.
De aici se poate vedea calea diferita pe care Romania a ales sa o ia, fata de tarile dezvoltate.