| ElenaRy a întrebat:

...ma puteti ajuta cu o compunere despre frigider? va rog foarte frumos... daca aveti suflet ma puteti ajuta/? am nevoie macar de niste idei, dar vreau mai mult propoziti cu epitete, figuri de stil, metafore, va rog foarte frumos! am nevoie de compunere la romana urgenttt! va rog foarte frumos. mersi pentru atentie big grin

Răspuns Câştigător
| Dana a răspuns:

Frigiderul

Ce ne-am face cu totii fara el? Fara frigider mancarea s-ar strica, unele s-ar topii...etc.
Chiar mare sau mic de-ar fi tot ne ajuta ca acel proverb,, prietenul la nevoie se conoaste'"! Poate fi considerat ca si cufarul cu mancare! Cand ne e foame il deschidem si ne bucuram de ce e in el!
El poate fi colorat sau simplu.Il putem decora cu diferti macneti sau abtipilduri! Cand zici bucatarie la ce te gandesti? La frigider normal!

Atat
Daca vrei mai mult da-mi un mesaj pe privat!
Sanatate, succes si pupicikiss

11 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ce-ar fi sa transformi intreaga compunere intr-o vasta metafora si sa scrii despre "frigiderul Pamantului"care este Antarctica? Ar avea foarte multe de spus si ti-ar iesio compunere grozava; si, dac-as fi profesoara ta de romana as fi incantata de originalitatea ideii.Succes!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamne! E doar un frigider, ce naiba e asa de greu sa faci o compunere despre un frigider? Parca ti-ar fi dat sa povestesti in detaliu ultima ta calatorie pe a 15-a stea pe dreapta.

| mihaibrasov a răspuns:

Scrii despre cutia alba din casa care te hraneste cand o deschizi daca o umpli.
Totusi. nu stiu ce profesor a putut cere figuri de stil pentru descrierea unui frigider. mie mi se pare super absurd.

| lala178 a răspuns:

Foloseste personificari si spune ca ai visat intr-o noapte ca atunci cand te-ai dus sa deschizi frigiderul el a inceput sa vorbeasca cu tine, sa iti spuna ca il gadila atunci cand umbli in el si apoi el ti-a povestit ceva despre cum mama/tatal lui l-au invatat sa vorbeasca numai cu oamenii care stiu sa'i aprecieze valoare si munca pe care o face pentru ei... e o idee.

| Mihaela a răspuns:

Epitet cromatic:frigider alb
metafora:Esti rece ca un frigider al inimii.
comparatie:frigiderul-inima ta rece.
epitet simplu: frigiderul mare
hiperbola: frigiderul gigantic
inversiune: albul frigider
ti-as mai spune dar trebuie sa-mi fac tema la mate. :-s
sorry.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nu ti-a sugerat nimeni un titlu. "Preambulul WC-ului" cred ca ar merge. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frigeru sta in bucatarie...de la marina tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall

| PastilutsaCuEfecteLacrimogene a răspuns:

1.descrii frigiderul cat mai frumos. 2. spui ce depozitezi in el

| tzonTzonel_4323 a răspuns:

Buna sunt o salatalaughing)laughing sunt verde si am crestut intr-o gradina alaturi de dragii mei prieteni cartofii si morcovel:X:Xcand viata imi era mai draga s-a intamplat:O:O:Oam fost culeasasad si ca sa vezi si sa nu crezi am ajuns intr-o piata mare la oras, iar apoi can d nu credeam ca poate fi mai rau am ajuns la cineva acasa. persoana aceia malefica a vrut sa ma distuca.:O m-a bagat intr-o cutie sau dupal nu stiu ce era, dar ce`i sigur e ca acolo erau cel putin - 1000 de grade crying(am crezut ca ma voi ofili:O acolo mirosrea urat laughing)si mai erau cateve chesii pe acolo`.: un iaurt de capsuni, o oala cu capac, doua flacoane... dar totusi unde ma aflucrying(am stat o acolo 2 zile si 2 nopti a fost cea mai urata perioada din viata mea, iar la un moment datcnv cu suflet bun m-a scos afara...:*
-nuuuuu ma taie ma taie aaaaaa! 1
cand eram taota plina de taieturi m-a pus inapoi in dupalul in care era ft frig si am vz cel mai groaznic lucru :O frunzele mele, frunzele mele cele frumoare erau impreuna cu ceapa.pFUu... ulei si ale chestii crying(era o salata asortata:O crying((