| Vannilla a întrebat:

As vrea si eu niste figuri de stil (metafore, epitete, personificari, etc) despre primavara.

Răspuns Câştigător
| St3fa a răspuns:

Te-am raspuns si la intrebarea trecuta uite niste figuri de stil:
-soarele=mingea de foc
- pasarelele care ne incanta cu recitalurile lor
-Copacii au inflorit oferind padurii si naturii o raza de lumina in intunecimea ei.
-Cateva picaturi de roua se zaresc pe firele de iarba verzi, iar zumzetul albinelor si al insectelor de diferite culori incep sa se auda deasupra campuluicu flori, bucurandu-ne inimile de atata frumusete.
-. Dulcele vant de primavara adie usor pritre crengutele copacilor, iar cea dintain radunica, venita de departe, taie albastrul cerului ca o sageata

5 răspunsuri:
| FunDa a răspuns:

Primavara dulce
primavara blanda ca susurul unui rau
duioasa primavara

| vreaubebe a răspuns:

Si iata ca apare primavara vietii mele, cea indelung asteptata!
E vesel ca primavara ce tocmai a poposit pe meleagurile noastre
Si totul incolteste in primavara sufletului tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epitete
primavara vesela, iarba frageda, suflet pur, flori multicolore
personificari
zana cu mantia de smarald, trimisii primaverii
comparatie
primavara ca o zana buna, cu parul ca aurul
metafora
primavara in sufletele nostre