| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Aici este o altă poezie, destul de simpla, fiind începător, despre care aș vrea să aud o părere sinceră și unele sfaturi.
Este o poezie destul de sumbră, dar nu, nu sunt in depresie sau ceva.
Referitor la rimă: rimează doar versurile 1 și 3 a fiecărei strofe. Așa fac in fiecare poezie — nu este o greșeală.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Hemolacrie

Mâini rupte de copii pe străzi înoată,
Curg din cer șiroaie reci de plumb,
Privesc în ceea ce fusese artă
Și mă îngrozesc, căci astăzi e pustiu.

Și m-aș uita de sus la ceea ce creat-am
Din nepăsare poate, sau prostie,
Dar nu mai am nici față, nici inima nu am...
Doar lacrimi, amintiri și dor de viață.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Ai dreptate, e destul de sumbră, aproape sinistră. big grin
Strict legat de metrică și ritm, trebuie să mai cizelezi un pic. Versul patru din prima strofă are două silabe în plus față de restul, mergea mai degrabă "mă-ngrozesc", în loc de "mă îngrozesc".
La fel, versul al treilea din strofa a doua, are două silabe în plus și denaturează ritmul.
În rest, vorbind la modul general, depinde de gusturile fiecăruia. happy Mie mi-a plăcut Bacovia, dar tu ai tendința să treci peste un anumit prag.
Dar dacă îți place să scrii poezii, continuă în stilul propriu, nici măcar criticii nu sunt critici. big grin
Succes!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dar e stilul lu Bacovia...un pic am gasit si elemente de la Dinescuwinking

Continua!

| johnnny123 a răspuns:

Dacă vrei o opinie onestă, eu ți-o ofer. Dar aproape sigur nu o să-ți placă.

Faptul că rimează doar versurile 1 și 3, chiar dacă este o alegere și nu o greșeală, îmi dă o senzație foarte neplăcută de poticneală. Este ca atunci când mergi pe stradă și lovești cu vârful pantofului într-un fier care iese din asfalt.

Dincolo de asta, poezia mi se pare sumbră doar de dragul de a fi sumbră. Nu înțeleg ce emoție sau mesaj încearcă să transmită, dacă încearcă să transmită ceva.

Nu zic să nu perseverezi dacă asta îți dorești, dar poezia este o artă grea.

| vstan02 a răspuns (pentru johnnny123):

Mulțumesc pentru răspuns!

Referitor la versuri: chiar daca e o alegere, in cazul dat presupun că iese prea mult în evidență acel "astăzi e pustiu" spre exemplu.

Referitor la sensul poeziei: se referă la război sau la moartea a tot ce e frumos, omenesc in general. Spun in poezie că, pe lângă alte cauze, e și vina noastră, a tuturor (și a poeților in particular, chiar daca nu m-aș putea numi poet). Toți noi contribuim in fiecare zi, puțin câte puțin, chiar și prin simpla ignorare a unor probleme, la acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bacoviana. Pe gustul meu. Îmi place.

| corabook123 a răspuns:

Foarte frumos
Sună bine și are rimă bună.
?❤️