| Valentina_Vasilica_1995 a întrebat:

Salut, am 3 masini de cusut SINGER, cum pot afla daca au vreo valoare?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masina ta este electrică?

| anonimg a răspuns:

Cauti pe internet pretul unor astfel de masini -atat la vanzari cat si la cumparari.
Asa vezi pretul pietii, valoarea produsului. Nu poti sa o dai la suprapret pentru ca vei ramane cu produsul.
Valoarea unui produs poate creste sau poate scadea peste noapte.
Auzisem ca aceste masini au platina in ele. Dar cine poate recunoaste acest metal, si fara sa te insele? Cel mai sigur verifici pretul pietei. Daca te descurci, cauti valoarea unui astfel de produs si pe site-uri din strainatate (amazon, ebay, aliexpres, etc.). Si daca merita, le vinzi pe astfel de site-uri; dar intotdeauna cu banii inainte. Cauta pe internet totul despre firma Singer si citesti articole despre acest produs.

| zilog a răspuns:

Mișto din ce oraș ești!?
Hai că venim noi să ți-l luăm dar să știi că la tine în oraș mai există cineva care pleacă în AMERICA și are și el o mașină identică
Cumpără-o tu si pe aia pentru că omul vrea doar 2000 euro pe ea iar noi îți dăm 20 000 euro pe bucată!
ăsta este numărul omului de telefon 07237*****

ASTA ESTE AFACEREA SI IN REALITATE TU ÎȚI LUAI ȚEAPĂ!
PENTRU CĂ TU AI FI CUMPĂRAT O MAȘINĂ ÎMPLUS si nu mai venea nimeni să ți-o ia pe cea pe care o aveai tu deja in stoc sau pe cele pe care le aveai tu deja in stoc!
Așa că tu te imprumutai de bani si cumparai masina la 2000 euro când ea nu valorează nici 200 euro in realitate.
si o cumpărari exact de la excrocii care teoretic ar fi trebuit să vină să îți cumpere mașina de cusut de la tine de acasă!

ACESTA ESTE SCHEMA PRIN CARE AI FI PUTUT FI EXCROCATĂ DACĂ NU ÎȚI ATRĂGEAM EU ATENȚIA!

| badpanda a răspuns:

Bineinteles ca au valoare.
Le cantaresti si apoi inmultesti cu 0, 55.

| zilog a răspuns (pentru badpanda):

Nu știi tu dar conțin platină
VRE-O 10 KG DE PLATINĂ
masa aia este toată făcută din platină

si platina costa 500 lei gramul!

Ce știi tu!?

| darrio2007 a răspuns (pentru zilog):

Ai băut ceva? Nu au platină deloc. Ai niste răspunsuri lungi, ciudate si de putine ori utile.

| hacktek a răspuns (pentru darrio2007):

Totuşi zilog are dreptate, a descris schema escrocheriei cu masina de cusut Singer. Şi se vehiculau legende cum că evreii ascundeau platina şi aurul în piesele acestui tip de maşină de cusut, de frica naziştilor.

| zilog a răspuns (pentru darrio2007):

Https://www.youtube.com/watch?v=lH5ozCiom9U
Eu povesteam despre mașinile astea de cusut că foarte mulți oameni practică următoarea excercherie: merg prin orașe lipesc afișe pe străzi că ofera 20 000 euro pentru o asemenea mașină de cusut
apoi tu suni că ai mașina de cusut
apoi ei iti spun gata ți-o cumpărăm
din ce oraș ești
tu spui că ești din Vaslui
Ei îți spun că gata au plecat spre tine de la Arad și că vin să ți-o cumpere
Apoi te sună că au ajuns la Sebeș Alba Iulia și că li-s-a stricat mașina dar ei vin spre tine
și că au mai găsit tot în orașul tău încă o mașină de cusut identică cu a ta
pe care omul care o are de vânzare vrea doar 2000 euro
așa că îți propune să o cumperi tu cu 2000 de euro de la omul din orașul tău care nu poate să mai stea că in acest moment pleacă în america.
așa că ei îți spun să dai tu 2000 euro din buzunarul tău și să o cumperi pentru că ei o să îti dea pe ea 20 000 euro
așa că tu te gândești ia uite ce afacere bună fac eu în acest moment
și îl chemi pe cel ce are mașina de cusut de 2000 euro să vină la tine să țî-o vândă
https://www.youtube.com/watch?v=U53oYy5dejk

acum vin devapt ei cei ce au lipit anunțurile pe stâlpii din orașul tău adică cei cu care tocmai ai vorbit la telefon
și îți dau o mașină de cusut dinasta cu 2000 euro
tu dai banii bucuros pe ea
https://www.youtube.com/watch?v=0zLx5s6s7dE

apoi aștepți să vină să îți cumpere ambele mașini de cusut și ei nu îți mai răspund la telefon
https://www.youtube.com/watch?v=pvdqh52xS2E

Apoi caută tot timpul pe toate site-urile de aunțuri că acum ești disperat să îți recuperezi cei 2000 euro investiți
Si ei au pus mai multe anunțuri cu mai multe numere de telefon în orașul tău
așa că tu o să crezi că tu o să suni la alții care nu au nici o legătură cu cei care nu au mai venit să îți ridice mașina de cusut
și acum ei îți oferă doar 500 euro pe ambele mașini de cusut dacă vrei bine dacă nu vrei iar bine
si tu zici bine hai veniți sa îmi recuperez măcar 500 euro din cei 2000 euro pe care i-am dat
atunci ei vin la tine și îți zic că ei au venit de la Sighetul marmații si că ei îti oferă ție 500 euro pe ambele mașini de cusut dar să le plătești motorina și te bagă la înghesuială si in momentul acela în care te vezi înconjurat de oameni cu gingia mov
foarte fioroși care spun că i-ai pus să bage motorină special pentru tine
exact în acel moment te sperii si spui hai să o dăm la pace sa facem intr-un fel să fie bine să le dau și să scap de stres
în acel monent ei îti pun 500 euro in mână si zic să le dai 400 euro pentru motorină
Tu le dai si mașinile de cusut și până la urmă dacă rămâi cu 100 euro in realitate bani în mână.
Așa ca tu ieși in pagubă cu 1900 euro.
https://www.youtube.com/watch?v=gAAuYdO6dpg

CAM AȘA STĂ TÂMPENIA ASTA CU MAȘINILE ASTEA DE CUSUT!
AȘA CĂ ATENȚIE ATENȚIE ATENȚIE SĂ NU VĂ LUAȚI TEPĂ!
ATENȚIE LA NE ATENȚIE
ATENȚIE SĂ NU FIȚI EXCROCAȚI!

https://www.youtube.com/watch?v=VmeHHYYbbgo

Eu eram gata gata să fiu excrocat in felul acesta dar le-am spus că nu am nici măcar 1 leu că nu dețin nici măcar 50 de bani ca să cumpăr o altă mașină de cusut
Si le-am spus că le-o vând doar prin notar șî in prezența a 3 martori pe care îi aduc eu!

https://www.youtube.com/watch?v=PPhv1hOHSSI

Și când au auzit că eu vreau sa le vând mașina mea de cusut doar prin intermediul unui cabinet de notariat ei s-au speriat si m-au lăsat în pace!
https://www.youtube.com/watch?v=VmeHHYYbbgo

| darrio2007 a răspuns (pentru hacktek):

Stie el ceva. Dar doar anumite serii au platina. Am si eu una acasa, bineinteles ca nu are platina. Erau anunturi prin ziare cu ani in urma.

| darrio2007 a răspuns (pentru zilog):

Cunosc problema. E mai veche.