| dryana a întrebat:

Am un rebus pentru scoala in care la o intrebare "sinonimul" este "Cu miere pe limba". Cuvantul trebuie sa fie din 9 litere si sa fie a-6-a litera "E".
Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| lavinia148 a răspuns:

Salut... Cred ca s-ar potrivi "prietenos". Nu stiu exact, dar incearca :;

3 răspunsuri:
| dryana explică (pentru lavinia148):

Iti multumesc frumos.Mi-a mers!
happy happy happy happy

| corolav a răspuns:

Dacă ar fi din 10 litere ar fi „lingușitor".
Dar cu a 6-a literă „e"?
Ar putea fi „prietenos". Numai că atunci cînd se spune „cu miere pe limbă", sensul este figurat. Adică pe față miere și în spate fiere.
De aici vine și originea cuvîntului „mieros" care chiar înseamnă cu vorbe dulci dar de fapt fățarnic, mincinos, lingușitor, de drag pînă își va atinge scopul.

| dryana explică (pentru corolav):

Ok.Multumesc!