| Daniel9988 a întrebat:

Am o casa la tara care a apartinut bunicilor.Ei au murit recent si n-am apucat sa fac mare lucru in casa aia.Ieri am mers acolo sa fac putina curatenie in pod, ca nimeni nu mai trece pe acolo si se aduna praful.Am gasit o biblie in slova veche(cred ca este dinainte de 1700). Cartea este in stare buna,nu lipsesc pagini,copertile sunt intregi, doar paginile-s putin ingalbenite de timp.Cam cat ar putea valora cartea? Stie cineva o persoana care sa ii verifice valoarea? Ma gandeam sa o scot la licitatie fiid un obiect atat de vechi si important, dar nu stiu cat face.Sunt din Iasi.

16 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cauta un anticariat sa iti evalueze cartea, daca ai noroc si este prima editie costa destul de multi bani. Daca este o retiparire isi cam pierde din valuare.

| danut a răspuns:

Poti citi din carte? Citeste-ne si noua ceva.

| Daniel9988 explică (pentru danut):

Nu stiu slova veche.

| danut a răspuns (pentru Daniel9988):

Ce intelegi prin slova veche, litere bulgaresti sau latine.

| danut a răspuns (pentru Daniel9988):

Ok. Este dinainte de 1840-1850.

| Daniel9988 explică (pentru danut):

Scrie 1665 pe ea.

| danut a răspuns (pentru Daniel9988):

Atunci du-te cu ea la un specialist in domeniu, au la biblioteca nationala.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi pana la muzeul din oras si intreaba de un expert care ar putea sa ti-o evalueze, sau macar sa aprecieze valoarea ei, in functie de anul cand este facuta.
Citeste pe copertile ei, la interior, pe undeva, pentru ca mai intotdeauna scrie anul tiparirii.

| Daniel9988 explică (pentru Violleta2022):

Ca tot veni vorba de an, scrie 1665 pe coperta interioara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel9988):

Dar tot trebuei sa o arati unui expert, macar sa ti-o evalueze.

| Daniel9988 explică (pentru Violleta2022):

Dap.ms.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mergi in Lapusneanu, e cel mai vechi anticar, daca o mai trai.

| ALGator a răspuns:

Incearca la un magazin de Consignatie (mobila veche) sau la muzeu.