| CristianXP25 a întrebat:

Salut, am o mica mare intrebare pentru cei pasionati de fotografii, experimentati in acest domeniu.
Cat de mare este diferenta daca folosesc un aparat foto fara obiectiv?
Ma refer la faptul ca mi-as lua un Nikon 7000 body iar obiectivul peste un timp..care va fi diferenta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Nu poți face poze fără obiectiv. Cum să faci fără?

Body-ul e doar o parte din poveste. Obiectivul conține una elementară: lentilele cu care focalizezi subiectul etc.

I-ați un obiectiv la mâna a doua pentru o vreme.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara obiectiv nu are cum sa se formeze optic imaginea pe film /senzor.
Vei vedea doar o lumina aproape uniforma pe "poza" facuta.

| gelu1970 a răspuns:

Fara obiectiv nu il poți folosi.

| Dalmore a răspuns:

Uită-te la un review, cum arată un body și o să înțelegi care e diferența laughing. Inițial am crezut că te referi la aparate cu obiective care nu sunt detașabile.

| Yurisa a răspuns:

De obicei camera vine si cu un obiectiv din kit.