| Sabina_7619 a întrebat:

ar putea cineva sa-mi explice ceea e genotip? am nevoie urgent, pentru pregatire la evaluare :S

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Salut!
Un genotip este compoziția genetică (în ansamblu sau parțială) a unei celule, organism sau individ; de obicei ea e determinată în raport cu un anumit caracter, sau o anumită trăsătură). Cu alte cuvinte, genotipul este compoziția în alele, relevantă pentru trăsătura de referință.
Este general acceptată ideea că genotipul moștenit, factori ambientali neereditari, precum și combinația acestor două elemente, contribuie la fenotipul unui individ.

3 răspunsuri:
| Kiiiissss a răspuns:

Totalitatea factorilor ereditari (gene) care determină caracterele unui organism FundA?