| Bass a întrebat:

Salut as vrea sa va intreb ce inseamna un cuvant din engleza pe care nu il gasesc in dictionarul online cuvantul este "penfriend" mai repeded un pic pentru ca nu pre am timp e un lucru minor DAU FUNDAAAAAAAA

Răspuns Câştigător
| sasha_2369 a răspuns:

Prieten prin corespondenta.
uite explicatia : http://hallo.ro/search.do?l=ro&d=en&query=pen+friend

4 răspunsuri:
| PaduraruAlin a răspuns:

Un prieten la care ii scrii, va vorbiti prin scrisori.happy

| rossi46 a răspuns:

Relatia te tip penpal presupune corespondenta intr-o alta limba cu un prieten dintr-o tara straina (si el strain evident) ce urmareste in principal dezvoltarea vorbirii si a scrierii in limba respectiva, aflarea a cat mai multor informatii despre acea tara si legarea de noi prietenii peste granite. Ceva de genul: Daca vreau sa invat engleza, imi caut un prieten din SUA spre exemplu, cu care sa corespondez si astfel imi imbunatatesc abiltatea de a vorbi si scrie in engleza, plus ca poate o sa si vizitez tara si ma pot intalni cu el.

| Băscuţă a răspuns:

Cred ca "prieten prin corespondenta".

| RockOut4ever a răspuns:

Penfriend inseamna prieteni prin corespondenta/ care isi scriu. pen inseamna pix iar friend inseamna prieten. Funda?