| Steff_7182 a întrebat:

De ce se numesc cristale Swarovski? Care e diferenta drintre cristalele swarovski si altele? Am citit ca Swarovski a fost un geamgiu austriac si ca a confectionat o unealta care i-a facilitat munca; dar totusi...de ce ii poarta numele?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexandrinaAle333 a răspuns:

Swarovski este denumirea brandului de lux pentru gama de cristale din sticla taiata cu mare precizie, fondata de Daniel Swarovski (1862 - 1956) la Wattens, in Austria.Cristale Swarovski sunt sticla tratata intr-un anume fel si poleita, ca sa zic asa poate ca era mai potrivit placata cu unele substante, care dau diferite irizatii.
Acest articol te poate ajuta! Sper.
http://www.artline.ro/Povestea-cristalelor-Swarovski-13218-1-n.html

2 răspunsuri:
| potzo a răspuns:

Platesti mai mult brand-ul decat ce primesti.

| Bijuterii111 a răspuns:

Cristalele Swarovski se numesc asa dupa Daniel Swarovski fondatorul fabricii Swarovski. Diferenta dintre cristalele swarovski si alte cristale se face la calitatea taieturii si implicit a cristalului. Pana in acest moment nu s-a realizat in lume o masinarie care sa taie mai bine cristalele decat cea inventata de Daniel Swarovski si ulterior perfectionata la fabrica Swarovski. Citeste aici o mica istorie: http://www.ibijuterii.ro/swarovski