| naruhina1030 a întrebat:

eu am doar creioane B si HB. Dintre ele ce creion trebuie sa folosesc pentru umbra? Trebuie sa imi cumpar alt creion? La ce foloseste "carbunele"(pentru desen) si de unde pot sa il iau

Răspuns Câştigător
| GeorgiVerma a răspuns:

Hey.happy Pentru desen [cu umbre, hasura si tot] se recomanda creioanele B. (au mina mai moale, depinzand de numarul pe care il alegi).Cel mai moale e 8B.

Carbunele pentru desen are o culoare mult mai inchisa.Iti trebuie ceva experienta sa lucrezi cu carbune.Plus ca se sterge foarte greu.De gasit, se gaseste in orice magazin specializat.[sau cel putin care contine rechizite]

Sper ca te'am ajutathappyeu studiez arta(pictura)

1 răspuns:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

HB-ul e creionul "standard". E bun pentru schiţe sau haşuri uşoare.
B-ul la fel, bun pentru schiţe şi haşuri uşoare.
Deci, ce ai tu e prea deschis (cum mină prea tare) pentru o valoraţie frumoasă. Cumpără-ţi de la librărie şi creioane 2B-8B, sau, dacă nu doreşti să cumperi atâtea, poţi să-ţi iei doar 4B, 6B şi un 8B (8B-ul fiind cel mai închis; posibil să existe şi 9B, nu am văzut până acum la noi însă).
Nu-ţi recomand cărbunele, cel puţin nu încă, mai bine rămâi la creioane, te ţin mai mult, te murdăreşti mai puţin, sunt mai uşor de folosit şi şters decât cărbunele.
Dar dacă vrei neapărat să încerci să haşurezi în cărbune, tot de la librărie ai să faci rost. Dar nu uita ca după ce termini desenul, să dai uşor cu fixativ pe el, ca să împiedice grafitul să zboare de pe foaie sau să se întindă peste tot.