| RealFriend a întrebat:

Heyy TPU,sunt buna la desen dar imi trebuie creioane pentru desenat in creion pentru a face umbre(B1, 2,3,4,5,6,HB,H )imi puteti spune cam cat ar costa si unde le-as putea gasi?

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Creioanele respective le găseşti la orice librărie sau fond plastic.
La librăria de unde le cumpăr eu un creion e cam 1 leu şi 50 de bani, poate 2 lei, asta dacă le cumperi separat.
Poţi să le cumperi şi la set, dar ăla nu mai ştiu cât costă, dar ai creioane în el de la 1B până la 8B.
Dacă ai nevoie special pentru umbră, poţi să încerci să-ţi cumperi şi grafit, doar că trebuie să ai grijă că te cam murdăreşti cu el.
Şi un mic sfat: după ce termini o planşă numai în creion, poţi s-o dai cu puţin fixativ; fixează creionul ca să nu se mai întindă sau să zboare de pe foaie.

5 răspunsuri:
| Vicentexes a răspuns:

Chestia care vrei tu sa o faci se numeste,, GRAFICA'' si cand ai spus. umbre. cred ca te referi de fapt,, HASURA", HB si H nu iti trebuie de loc, acelea sunt folosite doar pentru scris slim, ai nevoie doar de B2-B4-B6-B8, poti cumpara un set sau sa le cumperi separat, nu costa mult, de obicei le gasesti la aproape orcare super-market, dar te rog invata putina teorie cat ieste si exerseaza pe ''umbre'' din-nainte sa incepi sa desenezi serios.

| RealFriend explică (pentru Vicentexes):

De fapt se pot numi si umbre.Proful meu de desen e cel mai bun din oras si el spune,, umbre'' mai mult decat hasura.Deci eu spun cum stiu si tu cum stii dar nu conteaza asta.Ms pentru ajutor

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Vicentexes):

Mai exersează tu la română şi după apucă-te să dai sfaturi cu tentă de aroganţă.

| Vicentexes a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Tu mai bine taci si bea un pahar de apa cu cianura.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Vicentexes):

Îl păstrez pentru tine, poate nu mori cine ştie dar îţi moare aroganţa. Habar nu ai ce spui acolo.