| Maxiimuss a întrebat:

Ma gandeam sa dezbatem un subiect, monarhie vs presedinte in Romania? Am doar 17 ani si ma uit cata bataie de joc este in conducerea acestei tari, cata mizerie, cata coruptie, cat fura toti din conducere, cum politia este mana-in-mana cu hotii, etc. Eu cred ca ar fi fost mult mai bine daca am fi avut rege in loc de presedinte pentru ca "domnul" Basescu este o bataie de joc. Ma gandesc ca am fi fost vazuti cu mult mai mult respect si cu mult mai multa demnitate in lume daca l-am fi avut pe regele Mihai care intr-adevar iubeste Romania foarte mult si a demonstrat asta de atatea ori. Am fi avut poate alte valori morale, alta cultura, n-am fi vazut la televizor numai certuri mondene si barfe pe toate posturile romanesti, n-am fi fost spalati pe creier de toate tampeniile aparute la televizor, poate am fi fost si noi un popor mai puternic, mai unit, format din oameni culti, oameni cu principii, oameni luptatori care s-ar sacrifica pentru neamul lor. Astept parerile voastre. Mie sincer mi-e scarba, mi-e scarba de tot ce se intampla in jur.

3 răspunsuri:
| wintermee11 a răspuns:

Rezonez cu vorbele pe care le.ai spus, dar in opinia mea monarhia nu v.a schimba nimic la noi peste noapte.Nu uita ca Basescu nu s.a ales singur.au existat niste cetateni(sa fiu elegant in exprimare)pe care l.au ales.prin frauda bineanteles, dar cateva milioane 4-5 tot s.au dus la vot si au pus stampila pe Basescu.Deci,vina este a noastra.ne meritam soarta,nu belim ochii pe cine votam, nu responsabilizam persoana pe care o votam, ne place manelismul si hahaiala unuia care a stat pe.un vapor departe de tara o perioada destul de considerabila.asta am ales, deci asta meritam.Cat despre monarhie, prietene suntem totusi in anii in care suntem 2012.nu prea mai tine si.n fond pe cine ai dori sa pui rege pe finul lui Basescu?;-). totusi Mihai I de Romania are o varsta.In concluzie sa nu lungesc prea mult, noi trebuie sa ne schimbam pe noi.sa ne schimbam mentalitatea,sa fim mai exigenti cu noi si sa lasam manelismul, circul si divertismentul acolo unde le este locul, nu in institutia prezidentiala sau in parlament.Numai bine!

| Maxiimuss explică (pentru wintermee11):

Oare o sa fie vreodata o schimbare in bine? Ca suntem in cadere libera. Ce ar putea sa ne ridice?

| Marina_1478 a răspuns:

Daca ar fi monarhie, ar fi una democratica deci nu stiu cum s-ar putea schimba valorile morale. Si in plus regele ar avea doar un titlu simbolic, la fel ca in alte monarhii din Europa; adica ar exista in continuare prim ministru, guvern, parlament. Mie, personal nu mi-ar placea ca in fruntea statului ca stea regele Mihai si toata familia sa, familia care de abia vorbeste limba romana si care a plecat din Romania atunci cand nu i-a mai fost bine.
Nu faptul ca suntem republica este problema in Romania, iar de altfel intoarcerea la moharhie, in acest moment, ar fi un pas inapoi. Nu, nu asta e problema, ci faptul ca dupa 1989 am ramas condusi tot de comunist, ca Ion Iliescu a avut trei mandate de presedinte, ca toti cei care ne conduc acum s-au invartit prin jurul lui Ceusescu, iar acum distrug tot ce a construit Ceusescu (a facut putin bine tarii asteia, dar totusi a facut) pentru a demonstra ca au fost mereu impotriva lui, ca niciunul din adevaratii revolutionari nu are un post de conducere in cadrul tarii.
Cat despre valori, sunt o consecinta a globalizarii, asa e in America si asa e peste tot.
Iar luptatori si martiri n-am fost aproape niciodata. Doar timpul va demonstra (daca nu a facut-o deja) daca suntem un popor puternic sau nu.