| sunt a întrebat:

Pentru cei care sunt din judetul Alba am o intrebare: Sambata a avut loc olimpiada de limba romana etapa locala pentru clasele V-VIII, iar eu mi-am aflat punctajul dar nu stiu daca voi trece mai departe. Imi puteti spune punctajul necesar pentru a trece pe faza judeteana? (sunt in clasa a -VII-a )

Răspuns Câştigător
| Marialy a răspuns:

Punctajul a fost de 120! Minimul de clificare la judet este de 100 puncte! Dar depinde si de celelalte punctaje: daca au fost note mici se micsoreaza si nota de calificare, daca notele sunt mari atunci ramane minimul de 100 puncte. Fundita, te rog frumos?

3 răspunsuri:
| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Asta depinde de celalalte punctaje. Dar de obicei se intra de le 8.50 pana la 9 maxim.[doar daca nu sunt foarte mult note de 10 si asa ]. Deci asta nu prea are o regula uita-te la celalalte rezultate daca poti si te orientezi cam 100 intra big grin

| Pabibabum09 a răspuns:

Pai depinde de punctajul tau! Te califici la etapa următoare de la 100 de puncte, fiindcă maximul este de 120. De exemplu, eu la faza locală am obținut 116 puncte si m-am calificat la etapa judeteana! happy

| DeiaKiid a răspuns:

Eu sunt pe a VI-a, jud. HD, am fost a doua pe zona cu 111 puncte, si din cate am priceput primii 2 sau 3, depinde de comisie.