| BackAgain a întrebat:

Scriu ceva si am nevoie de niste informatii privind samuraii:
- vestimentatia - cea de lupta, nu de zi cu zi
- simbol (exemplu: la Cavalerii Templieri era Crucea)
- daca ati citit 'Shogun', as aprecia mult niste informatii de acolo despre viata shogunului, traditiile samurailor etc (cat mai exact) - am inteles ca este inspirat din realitate, deci...
- intrebare: doar nobilii puteau fi samurai, asa-i? Dar aveau dreptul sa aleaga sau erau obligati sa devina samurai?
- si inca o intrebare: 'Razboinicii Rosii' chiar au existat? Am vazut filmul 'Ultimul samurai', dar in filme tind sa mai infloreasca lucrurile big grin

Fara raspunsuri de pe wiki, va rog. Am cautat deja, iar acelasi copy-paste de acolo nu ma ajuta chiar deloc.

Cel mai complex raspuns primeste funda! Multumesc anticipat! kiss

2 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Confort "Shogun" vestimentaţia de luptă a samurailor era constituită din apărătoare ale umerilor, late, din lemn, care-i făcea să arate mai inspăimântător, o tunică strânsă la brâu cu o centură lată, de care erau agăţate două teci.

Una era pentru o sabie lungă şi grea de două mâini şi cealalta pentru un pumnal puţin mai lung. Deci, săbiile samurailor nu erau egale...

Mă, rog, nu trebuie să te oboseşti prea tare imaginându-ţi. Doar aminteşteţi-l pe Amidamaru (intuiesc c-ai făcut parte din generaţia '95 şi deci ai văzut Shaman King)

A, şi purtau şosete cu talpă groasă şi sandale.

Simbolul lor erau cele două săbii (atenţie, săbii, nu spade).

Le era caracteristică viteza (englezul Blackthrone a rămas traumatizat atunci când un samurai a retezat capul unui om de rând descriind acţiunea aşa: "Într-o secundă, sabia se afla în teacă, în următoarea, capul cădea de pe umeri" sau ceva de genul.

Samuraii au un cod Bushido, după care se ghidează. Codul susţine că un bărbat ar trebui să lupte fie cu arme de contact fie cu mâinile goale şi că armele de foc erau ruşinoase şi doar pentru laşi.

Oricine putea fi samurai. Îmi amintesc că în Shogun se vorbea de un tip care a ajuns Daimyo (un fel de conducător a unei regiuni, ca un vasal al regelui în Europa Medievală). În Japonia nu existau "Nobili". Orice bărbat sau femeie (spre deosebire de europeni) putea fi războinic/ă.

Într-unele provincii doar samurai aveau voie să poarte arme, şi pentru ei era obligatoriu.

Încă de mici erau pregătiţi să participe la crudele ritualuri de sinucidere, şi pregăţiţi să le execute chiar ei: Sepukku sau Harakiri (e aceeaşi chestie). Adică înjunghiere în abdomen (la bărbaţi) sau în gât, cu un pumnal (la femei).

Un Shogun era un dictator militar suprem, putea fi numit doar de rege, care trăia retras în munţi, cu familia, şi era ales din rândul Daimyo.

Ca un vizit pentru faraon.

Desigur, un shogun trebuia să fie un luptător desăvâşit, extraordinar, poate chiar cel mai bun.

Despre Războinicii Roşii chiar nu ştiu...dar o să mă documentez, şi, poate îţi scriu.

| Kankuzu a răspuns:

Salut.Sunt pasiona de samurai(de asiatici si voi incerca sa te ajut) in razboi samuraii purtau 1 un coif de lemn(toata armura era de lemn dar arata monstros) imbracaminte:purtau un halat si este halat armura.Pantaloni(puteau sa poarte si un fel de rochie de barbati sau numa pantaloni) pantaloni normali lungi ca in zilele noastre. Pe picioare purtau niste "sosete"cau un fel de "carpa" si papuci (slapi de lemn)
Ca simbol al lor era,tipul de masca pe care o purtau shogunii(ei erau niste samurai foarte puternici)
Nu numa nobilii puteau sa fie samurai,si chiar oamenii de rand ( dar acum sa fim seriosi,nu si boschetarii)
Viata samuraiilor era foarte cruda, daca nu te urmai ordinu sau nu faceai ce trebuie, te puneau sa faci Harakiri(sinucidere prin injunghere in abdomen)
La razboinicii rosii am auzit ceva, dar nu sunt foarte documentat sa iti spun, doar atat pot sa iti spun ca erau foarte talentati in arte martiale (ca o armata de elita)
Sper ca ti-am fost de folos si bafta...