| Lunamon a întrebat:

Salut, stie cineva dacă nu ai fost la liceu și ai fost la un liceu agricol dar ai făcut cursuri de desen și ai talent și ai început sa faci pregătiri pentru facultate ca să intri la grafica, poti sa mergi la o facultate de arte?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce n-ai putea?
Proba practica este eliminatorie la admiterea in facultate.

| Violleta2022 a răspuns:

Desenul de la liceul agricol este similar cu cel de la scoala generala, neavand nici o valoarea sau pregatire pentru a intra la o facultate de arte sau grafica.

PS. Ti-am mai explicat asta si in celalt topic pe care vad ca-l tot publici, fara sa citesti.

https://www.tpu.ro/......sen-si-ai/

| Violleta2022 a răspuns:

Are dreptate Bula, daca tu inveti acasa Istoria artei si faci multa pregatire la matematica si desen cu profesori foarte buni, poate ai o sansa sa iei proba eliminatorie de dinainte de examenul de la facultate.

Dar nu uita: concurenta ta sunt cei care au terminat o scoala generala de arta si un liceu de arta, unde "au mancat" la propriu, arta si desenul, pe paine.
Crezi ca esti la nivelul lor sa ia o sansa?