| alina72 a întrebat:

Stiti carti cu vampiri si varcolaci?

Răspuns Câştigător
| Me23 Tia a răspuns:

Seria twilight, seria casa noptii, sria vampiri sudului, dracula, valea tacerii, seria cronicile vampirilor.seria jurnalele vampirilor, seria fortele raului absolut.astea toate sunt cu vampiri, nu plange sub clar de luna.si cu varcolaci: cartea varcolacilor, o afacete ingrozitor de bestiala.etc.uite si un site aici cu carti din astea: http://adriyann.wordpress.com/category/carti/. bafta la citit.;)

19 răspunsuri:
| Ana-Maria94 a răspuns:

Seria Amurglove struck Jurnalele Vampitilor, din colectia Casa Noptii, Semnul, Tradarea si Aleasa(tot cu vampiti) Noua si scurta viata a lui Bree Tanner (cartea asta e facuta dupa Eclipse e vb de fata aia care era in gasca lu Reley si atunci canf s-au luptat cu fam Cullen au venit volturii si au omorat-o)

| AidaAmaranta a răspuns:

Buna! happy

Circul damnatilor ---
O tanara atragatoare, inteligenta, cu simtul umorului, bun detectiv si intr-o forma fizica excelenta, pentru a se putea lupta cu vampiri, licantropi si alte vietuitoare care de care mai ciudate si mai puternice. Ar mai fi fost nevoie de ceva pentru ca pana si Stapanul Orasului, un vampir suprem rupt din peisajul francez medieval, sa fie sedus de Anita? Inconjurata de fenomene si personaje supranaturale, lucrand intr-un domeniu care are directa legatura cu ele, ea pare uneori ca apartine unei alte lumi, iar alteori, incredibil de umana pentru modul ei de viata. Remarcabil este modul in care autoarea, Laurell K. Hamilton, reuseste sa imbine cu succes elemente de aventura, mister, fantasy, magie, dragoste si horror.

Crucea lui Morrigan---
Volumul de fata este primul din "Trilogia Cercului", in care cunoscuta scriitoare Nora Roberts ne prezinta, de aceasta data, o poveste care sparge granitele intre realitate si fictiune, in care eroii din vremuri de demult lupta pentru soarta umanitatii. Actiunea cartii ne poarta pe taramuri fantastice, in care vampirii, vrajitoarele si zeita Morrigan se infrunta, unii pentru a face rau si a stapani lumea, altii pentru a stopa fortele malefice si a salva omenirea. O aventura cu accente de paranormal, o imbinare intre mit si magie, o carte despre "curaj si lasitate, sange si moarte, dragoste si despartire", ce ii va tine in suspans pe cititori pana la ultima pagina.

Dansul zeilor ---
Romanul de fata constituie cea de-a doua carte din Trilogia Cercului si prezinta pregatirile membrilor Cercului celor sase in vederea inclestarii din batalia finala cu armata mondiala a vampirilor condusa de regina Lilith, care este ferm hotarata sa se lupte cu toata cruzimea pentru a-si cuceri dominatia asupra tuturor lumilor din univers. Dansul Zeilor este portalul de trecere intre diferitele lumi, prin care ajung cu totii mai intai in Irlanda, trecand apoi pe Taramul Fagaduintei, acolo unde au stabilit zeii sa aiba loc razboiul decisiv cu vampirii, in Valea Tacerii, la sfarsitul verii. Cartea este alerta, cu o prezentare literara frumoasa, ce imbina in mod reusit magia si miturile nordice si care va fi citita cu interes pana la ultima pagina.

Ochiul lunii---
Dupa optsprezece ani de omoruri (si al naibii de mult burbon), e timpul ca Bourbon Kid sa renunte la crime. Dar Peto, calugarul Hubal, se intoarce in Santa Mondega, purtand misteriosul Ochi al Lunii, pentru a-l cauta pe asasinul cu gluga, si nu e singurul. Caci pe urma lui Kid se afla vampiri si varcolaci, Serviciul Secret american, Jessica, ingerul mortii, niste politisti corupti, si chiar Lordul Intunericului - anuntand o noua baie de sange. Asa ca atunci cand un atac asupra lui Kid esueaza, cei care il vor mort descopera ca rolurile s-au inversat: Kid are propria lui lista de viitoare victime. Iar de data asta nu cruta pe nimeni...
Aceasta urmare sangeroasa dar senzationala la Cartea fara nume, si mai captivanta, mai terifianta si mai amuzanta decat precedenta, continua evenimentele intr-o poveste plina de umor negru, pe care nu poti s-o mai lasi din mana. Cand vortexul violentelor matura tot pe strazile prafuite din Santa Mondega, cine va fi ultimul care va ramane in picioare?

Valea tacerii---
Romanul de fata incheie Trilogia Cercului si totodata povestea celor sase eroi in lupta cu fortele raului. A sosit momentul bataliei finale ce va avea loc in Valea Tacerii, un tinut malefic, care atrage sufletele celor nevinovati, stapanit de demoni si insetat in permanenta de sange. Lupta va fi crancena, vampirii ies tarandu-se din gropi adanci, un vrajitor malefic alunga lumina, pe Pamant coboara intunericul, insa Cercul trebuie sa salveze toate lumile. Vor reusi sa invinga toate obstacolele? Va rasari in sfarsit soarele? O poveste invaluita in magie si mister, o lume fabuloasa, o aventura contra cronometru impotriva Raului.

Vampirul din Ropraz---
In aceste sate pierdute, o fata tanara este o stea care atata nebunia. In 1903, la Ropraz, in Haut-Jorat din cantonul Vaud, fiica judecatorului de pace moare la douazeci de ani din cauza meningitei. intr-o dimineata, cineva gaseste capacul sicriului ei ridicat, iar corpul feciorelnic al Rosei profanat. Groaza. Satele vecine sunt inspaimantate, superstitiile dau navala, obsesia vampirilor ii cuprinde pe toti, incat se urmaresc intre ei in plina iarna. Apoi alte profanari. Trebuia gasit totusi un vinovat. Acesta va fi Favez, un tanar retardat, cu ochii rosii, acuzat de zoofilie. Condamnat, inchis, supus unui tratament psihiatric, i se pierde urma in 1915. Dar exista o banuiala... Pornind de la un fapt real, Jacques Chessex scrie romanul fascinatiei criminale. Cine stie mai bine ca el sa descrie "jegul primar", singuratatea, fantasmele oamenilor, vina unei epoci?

Placeri interzise---
Un caz este cel al asasinarii unor vampiri. Dar, pentru acelasi caz, este solicitata si de Nikolaos, stapina vampirilor. Toata lumea il cauta pe uscigas insa exista si cineva care o cauta pe Nikolaos.
Apare in scena Jean-Claude, vampir-suprem, de a carui protectie se bucura Anita. Aceasta protectie ii va crea necazuri vampirului, care va fi pedepsit de Nikolaos. Phillip, un dependent de vampiri, va fi si el pedepsit. Relatia dintre Anita si Phillip este descrisa in scene incarcate de senzualitate.
Cum va descurca Anita Blake toate enigmele, cum isi va ajuta prietenii si ce se va intimpla cu Nikolaos, stapina orasului? Cititorul va afla in ultimele pagini ale romanului.

Ati recomand cu placere sa citest cartea:
Semnul---
Zoey Redbird este o adolescentă de şaisprezece ani, a cărei viaţă o ia complet razna în momentul în care primeşte Semnul Nopţii. Aleasă să fie iniţiată în şcoala de vampiri, Zoey pleacă de acasă, un loc pe care îl urăşte de moarte din pricina tatălui vitreg, şi începe o aventură care îi schimbă total viaţa. Dezamăgită de prieteni, plină de îndoieli şi de nesiguranţă, puştoaica nu o are alături decât pe bunica Redbird, al cărei sânge cherokee îl poartă şi ea în vine.
Ajunsă în Casa Nopţii, locul transformării ei în vampir adevărat, Zoey se va confrunta cu o altfel de existenţă, va trece prin întâmplări care îi vor confirma calităţile şi îi vor desăvârşi în cele din urmă destinul. Mai mult, va găsi acolo prieteni adevăraţi şi un loc căruia, în sfârşit, să îi aparţină.

P.C. Cast este o premiată autoare de literatură fantastică şi paranormală şi un profesor îndrăgit. Fiica sa, Kristin Cast, are şi ea premii pentru jurnalism, dar şi pentru poezie.
Vândut deja în peste 6 milioane de exemplare, primul roman din Casa Nopţii se bucură de un uriaş succes internaţional!
Alte aventuri ale rebelei adolescente urmează în curând, în volumele Trădarea şi Aleasa.

Si part 2:
Tradarea---
În sfârşit, Zoey a înţeles că a fost înzestrată cu puteri neobişnuite de către Zeiţa Nopţii şi este acum noua preoteasă a Fiicelor Întunericului. Viaţa ei capătă noi contururi, se simte acasă în Casa Nopţii şi are chiar un iubit… sau doi. Dar iată că în lumea oamenilor se petrec nişte crime îngrozitoare şi toate semnele par să conducă spre şcoala pentru vampiri. Ca şi cum lucrurile nu ar fi destul de complicate, moartea loveşte şi Casa Nopţii, exact când Zoey are mai multă nevoie de prietenii ei.
În cele din urmă, va trebui să găsească în ea însăşi curajul de a înfrunta o trădare teribilă, care ar putea să-ii distrugă sufletul şi să pună în pericol întregul univers al şcolii. Aventura continuă aşadar într-o carte incredibil de tenebroasă, frumoasă şi şocantă!

„… Arătam cumplit. Eram palidă, iar sub ochi mi se desenau cearcăne vineţii. Desenele safirii de pe faţă, spate şi umeri contrastau puternic cu albul pielii şi cu petele ruginii de sânge de pe corp. Nu-mi scosesem colierul Fiicelor Întunericului. În lumina din baie, argintiul lănţişorului şi arămiul granatelor străluceau.
– De ce? am şoptit. De ce ai lăsat-o pe Stevie Rae să moară?
Nu aşteptam niciun răspuns şi nici n-am primit vreunul. Am intrat în duş şi am stat acolo o veşnicie, lăsându-mi lacrimile să se împletească treptat cu apa şi cu sângele şi să se ducă departe."

Si desigur,ultimul volum :X:
Aleasa--
Forţele răului se pun în mişcare în Casa Nopţii, iar aventurile lui Zoey Redbird iau o întorsătură misterioasă. Cei care păreau că îi sunt prieteni se întorc împotriva ei, iar duşmanii declaraţi îi devin, în mod ciudat, prieteni. Aşa începe partea a treia a seriei, în care calităţile lui Zoey sunt puse la cea mai grea încercare de până acum. Stevie Rae, cea mai bună prietenă a protagonistei, este transformată în zombie şi încearcă din răsputeri să-şi păstreze umanitatea. Zoey nu are nici o idee despre cum o poate ajuta, dar este conştientă că totul trebuie să rămână secret faţă de toţi cei din Casa Nopţii, locul unde încrederea a devenit o calitate rară. Aşa cum rară, dar şi surprinzătoare, este şi situaţia în care se găseşte ea însăşi, aceea de a avea trei iubiţi, lucru care are potenţialul unui adevărat dezastru. Tocmai când pare că lucrurile nu pot fi mai rele de atât, încep să moară vampiri. De-adevăratelea. Curând, Zoey şi prietenii ei vor afla că lucrurile nu sunt întotdeauna ceea ce par a fi...

Mai sunt foarte multe carti cu vampiri.aaa da si sa nu uit,unu care mia placut enorm de mult!:X

Nu plange sub clar de luna!:--
De acord, poate că în ultima vreme Shelby a făcut câteva greşeli în relaţiile cu băieţii (dar de unde să ştie că Wes „împrumutase" acel Porsche?). Însă mama ei vitregă reacţionează de-a dreptul exagerat când o prinde seara — după ora la care ar fi trebuit să fie în casă — sărutându-se cu un coleg de liceu.
Urmarea? Toate planurile de vară ale fetei sunt anulate, iar ea se vede nevoită să-şi facă bagajele şi să plece într-o tabără de reeducare. Adio rochie de bal! Adio bocanci de mers în drumeţii!
Dar Tabăra Semilunii devine un loc interesant când în cale îi apare fermecătorul Austin Bridges al III-lea, fiul unei vedete rock. Tânărul ascunde însă un teribil secret, pe care i-l dezvăluie noii sale prietene: este vârcolac! Shelby ştie limpede că nu ar trebui să se încurce cu un băiat care i-ar complica viaţa, dar nu poate întoarce spatele unui tip aflat la greu, mai ales când acesta arată atât de bine!
De aici nu mai este decât un pas până la o poveste de iubire, din care nu lipseşte magia clarului de lună…
scrisa de Heather Davis .
Cauta pe google,merita citita cartea!:X

| werewolfbruno a răspuns (pentru AidaAmaranta):

Nu ai luat funda si te-ai chinuit laughing

| Casandra a răspuns:

Draculalaughing

| Andreea_3007 a răspuns:

Dracula de Bram Stocker
Circul Ororilor, Ucenicul Vampirului, Familia Puhoi (1, 2) de la Corint Junior

Răspuns utilizator avertizat
| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Cartile din seria The Vampire Diaries:X merita citite:X la fel cum si serialul merita vazuthee hee

| Dobitoc a răspuns:

Dracula de Bram Stocker este cea mai interesanta si frumoasa carte ti-o recomand!

| Ganduri albe a răspuns:

Seria Twilight!

| Shinen a răspuns:

Amurg- Luna Noua, Eclipsa, Zori de Zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex

nu exista dracula

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cacate in gura ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cam greu sa mai spui ceva dupa atatea carti dar iti recomand sa citesti "Luna plina" si "A doua luna plina" Acestea sunt cu varcolaci. Sunt doar primele 2 carti din seria "The woman of the other world" Sunt interesante si este destul de greu sa te plictisesti citindu-le...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu plange sub clar de luna, seria amurglove struck, jurnalele vampirilurlove strucklove struck, casa noptiilove strucklove strucklove struck...

Răspuns utilizator avertizat
| WiccaLover a răspuns:

Amurg- Luna Noua, Eclipsa, Zori de Zi, Jurnalele Vampirilor, Academia Vamprilor, etc.

| BlueWild a răspuns:

Pai este o carte dupa care s.a facut si fil se numeste "the vampire diaries " adica jurnalele vampirilor. eu o citesc este si depre vampiri si despre varcolaci... este f frumoasa... sper sa iti placa.big grin

| beatricx a răspuns:

Cu vampiri :
casa noptii
Sange albastru
Jurnalele vampirilor
Academia vampirilor
Saga amurg
Cu varcolaci :
Nu plange sub clar de luna
Fior
Fortele raului absolut
Umbra noptii
Frenezia