| ionut67231 a întrebat:

Salut! Știe cineva un site unde pot găsi ziarele din Iași în pdf, preferabil perioada comunistă? M-ar interesa de exemplu Ziarul Scânteia.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In perioada comunista nu se inventase internetul si nici pdf-ul, deci nu gasesti asa ceva decat in arhivele sediilor acesto ziare.

O parte din ziare sau biblioteci au inceput sa scaneze si sa salveze in format pdf aceste publicatii, dar nu cred ca a facut cineva asta pentru perioada comunista.

Poti afla doar daca mergi personal la sediul acelui ziar din Iasi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Toate aceste ziare se gasesc la biblioteca judeteana. Este posibil sa fi fost scanate si sa le aiba si in PDF. Daca nu le gasesti singur pe internet la o sectiune a bibliotecii, fa un drum pana la ei si intreaba. Daca nu le-au scanat, le poti consulta la sala de lectura. Ai nevoie doar de CI.