| DonEduardo a întrebat:

Salut TPU! Care ar fi niste programe bune gratuite de pictura digitala?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Am auzit de GIMP si Inkscape, nu le-am folosit sa vad cat sunt de bune.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Care este ele multe. Care cere bani, care nu cere banihee hee

| NLS a răspuns:

Krita

Sau o versiune putin mai veche de
SketchBook Free (de la Autodesk, dinainte de iunie 2021 cand proiectul a fost oprit, sau mai bine spus, transformat intr-unul exclusiv contracost).

Si GIMP e o alternativa foarte buna pentru pictura.

Mai sunt multe altele (Clip Studio Paint ), insa Krita are cele mai multe functii, brushuri, si e usor de utilizat.

| Brizbriz a răspuns:

In general, dai un ban, dar merita
daca SketchBook e bun si pe bani, du-te dupa ala
pe mine ma calca pe nervi gimp-ul RAU, pentru ca e batut in cap, asa ca poate fi pana poimarti compart cu Adobe Photoshop

| Ka0ru a răspuns:

Fire alpaca, Medibang, Krita