| AndraBaciu a întrebat:

Ce semnifica marul, ca simbol al mirelui?

Răspuns Câştigător
| eaglewatch01 a răspuns:

Cred ca se refera de fapt la frumusetea si vigoarea marului(copac si fruct). Marul si nucul daca privesti atent intr- livada sint puternici fata de alti pomi.La fel fructul marului este viguros si aratos printre alte fructe, deci:SI cum este.....versurile de mai sus. Putea sa fie la fel de bine comparat cu,, soarele de pe cer", e vorba de frumusetea persoanei iubite, care cu greu isi gaseste termen de comparatie.Parerea mea.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai vazut tu asa ceva la o nunta? Ai spus de mire.Deci la o nunta.

| Elvina a răspuns:

Eu nu am auzit de asa ceva. Marul e simbolul pacatului originar.

| AndraBaciu explică:

Intr-o carte biblica, din sec al X-lea, apare, sub forma unei poezii, un dialog intre mire si mireasa, iar 2 versuri spun:,, Si cum este marul intre pomii livezii/ Asa intre tineri este dragul meu." Sunt sigur ca are o semnificatie. (mar=copac)

| eaglewatch01 a răspuns (pentru AndraBaciu):

Cred ca se refera de fapt la frumusetea si vigoarea marului(copac si fruct). Marul si nucul daca privesti atent intr- livada sint puternici fata de alti pomi.La fel fructul marului este viguros si aratos printre alte fructe, deci:SI cum este.....versurile de mai sus. Putea sa fie la fel de bine comparat cu,, soarele de pe cer", e vorba de frumusetea persoanei iubite, care cu greu isi gaseste termen de comparatie.Parerea mea.