| KungFuFighting a întrebat:

credeti ca plantele verzi pot trai singure in ecosistem pentru ca nu au nevoie de alte organisme ca hrana? puteti sa imi explicati?

Răspuns Câştigător
| Gorgan a răspuns:

Se poate...in primul rand plantele sunt recunoscute pentru faptul ca transforma materiile anorganice (apa, saruri minerale) in materii organice (glucide, aminoacizi) si in plus mai este si fotosinteza care transforma energia luminoasa (fotonii) tot in materii organice (lipide, glucide, proteine), deci e foarte posibil atata vreme cat are apa si lumina.

2 răspunsuri:
| REDSQ a răspuns:

Plantele traiesc doar cu lumina, apa si mineralele din sol. Si asta le ofera NATURA din belsug. Microorganismele care au aparut pe pamant erau de natura vegetala, deci de la ele porneste totul.

| sonya a răspuns:

Sincer din punctul meu de vedere da. Intr-o anumita masura. Ele sunt verzi datorita luminii si caldurii soarelui. Iar apa si-o iau din roua ploaie, pamant bla bla. Insa si organismele au rolul lor dar asta nu inseamna ca tu daca ai manca doar mancare vegetariana nu ai putea trai fara sa mananci carne.