| Ananasik a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce imagine pot desena pe o coperta de revista?

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Coperta cica este un invelis protector. De fapt, coperta a devenit mult mai mult. Ea este momeala colorata pe care trebuie s-o inghita cititorul, ca sa puna mana pe revista si s-o parcurga. De aceea, coperta trebuie sa promita, sa atraga, sa inspire dorinta. Pe principiul asta, uneori coperta contine imagini armonioase, interesante( de ex National Geographic), care trezesc curiozitatea( Igloo), simpatice, amuzante( Catavencu-mai demult, Plai cu Boi). Pe acelasi principiu al nadei facile, altii sunt in stare de orice miselie ca sa puna mana pe cititor, pun pe coperta persoane cunoscute surprinse in posturi neobisnuite si mai si scriu agresiv "SOCANT!" ( ex: printu` nu stiu care se scobeste in nas, cine ar fi crezut?). Altii incerca marea cu sarea punand ceva controversat, neobisnuit ( Decat O Revista a avut un realizator radio pe coperta cu o priza in gura, sau cu un ștecăr, ceva).
Eu cred ca, indiferent de continutul revistei, cel care scrie trebuie sa aiba incredere in cel care citeste, sa nu-l subestimeze, sa-l stimuleze pentru ca, sa stii, cititorul chiar pricepe nuantele si de vreme ce-a pus mana pe revista aia este deschis provocarilor tale. Incearca-l cu respect si ai incredere in cititorul tau.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde de tematica revistei!