| idontknow222 a întrebat:

Salut.
Vreau sa ma apuc de desenat dar nu stiu de ce nu ma pot concentra, tot incerc dar nu imi iese, daca vreau sa fac o schiță nu imi iese de fel. Sunt o fire mai perfecționista si de asta cred, cand vad pe Youtube pare usor de reprodus dar cand practic nu imi iese nici macar capul personajului din schiță. Oare ce sa fac?
Mersi!

Răspuns Apreciat de Editori
| Alice200000 a răspuns:

Fa o pauza. 5 minute oprește-te, inspira adânc si revizuiește in gând unde greșești si ce trebuie facut. Cred ca doar ai nevoie de putin spațiu sa te calmezi si sa vezi totul dintr-o noua perspectiva.

Iti vb din experiența pentru ca asa pățesc si eu (nu neaparat cu desenul). Ideea este ca nu iti iese nimic daca esti stresat si nervos.

Succes!

3 răspunsuri:
| KuroYamiXLR95 a răspuns:

Poate suferi de ADHD de aia nu reusesti sa te concentrezi
sau
TREBUIE SA PRACTICI BA! nu devii peste noapte perfect la orice

| Violleta2022 a răspuns:

Perfectiunea se obtine cu mult, foarte mult exercitiu!
Nu te descuraja, fa multe, foarte multe schite si vei vedea ca in final iti va iesii.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Si stii de ce? Iti lipsesc bazele desenului. Iti recomand sa te uiti la clipurile lui "Proko" de pe Youtube.