| Abc123aaa a întrebat:

Salutare Am ales acceasta categorie pentru ca este o intrebare pentru cultura mea generala. :

Stiu ca pare ciudata intrebarea dar am dat de pe balcon zapada acum 1 minut si erau turturi ORIZONTALI cum se numesc?

Răspuns Câştigător
| magda_2539 a răspuns:

Nu stiu daca au un nume...mi s-a intamplat si mie sa vad asa ceva, si cred ca se creeaza de la vantul puternic. sunt simpatici de vazut. happy

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Carlamonicaanghele a răspuns:

Nu stiu daca au o denuire anume:s

| IonutzAlexandru91 a răspuns:

Turturi orizontali big grin Daca te referi la cele din pesteri, sunt salactite si stalagmite, unde stalactitele se formeaza sus pe tavan si jos sunt stalagmitele. Amandoua sunt formatiuni care se formeaza din picaturile de apa. Au continut ridicat de minerale dizolvate, cel mai frecvent dintre acestea fiind calcarul.

| robb_7134 a răspuns:

Pai ma turturi se formeaza din inghetarea apei si apanu poate sta orizontal e ciudat ce ai vazut tulaughing