| wowmentol2 a întrebat:

Salutare.
O intrebare mai ciudata pentru unii.
Imi doresc sa ma pocaiesc, dar simt ca nu pot, nu stiu cum sa ma explic.
Intrebarea mea este la ce fel de biserici trebuie sa ma duc? Care sunt bisericile de pocăiți?

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spune de unde ești tu, să căutam noi pentru tine (că la voi e gugăl dezactivat)

| wowmentol2 explică (pentru sierra1):

Raspuns la misto, ceea ce nu aveam nevoie

| sierra1 a răspuns (pentru wowmentol2):

" wowmentol2 : Care sunt bisericile de pocăiți?"

- mami, n-ai priceput o iotă. Spune unde stai să-ți zicem bisericile ce te așteapăt să te pocăiești (și asta pentru că in mod cert, la tine gugălu nu merge, așa cum mai spuneam)

| wowmentol2 explică (pentru sierra1):

Ramnicu Sarat jud. Buzau

| sierra1 a răspuns (pentru wowmentol2):

Vezi că se poate? Bate aici și ți se va...

https://vymaps.com/......220438291/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simt ca nu pot, nu stiu cum sa ma explic. Explică simplu cum simți. Simțurile sunt văz, auz, pipăit, gust, miros.
De ce îți dorești asta?

| T0T a răspuns:

După nu te mai lasă ăștia să te masturbezi. Ești sigur?

| halogen001 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=oNDNdv4mYe4

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă, deci nu există păcate, nu exista iertare, nu există "calea cea dreaptă". E totul o fantezie pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

Cine are nevoie de credință, un zeu atotputernic sau omul mincinos și necinstit pentru a-i fi crezute minciunile?
Cine are nevoie de ritualuri primitive, de om sau de ceea ce face omul, un zeu atotputernic și nemuritor sau un alt om pentru a-l prosti pe altul și pentru a beneficia gratis de munca lui?

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax

| CostinAlamariu a răspuns:

Salut. Du-te în orice biserică ortodoxă și întreabă-l pe preot cum functioneaza pocăința. Singura biserica in care se predica adevarata pocăință este Biserica Ortodoxă pe care Hristos a ridicat-o, apostolii au propovăduit-o și sfinții părinți au păstrat-o. happy

| FreddieM a răspuns:

Pocăința e un proces mai simplu decât îți imaginezi și nu necesita nici un fel de,, ajutor''extern de tipul, adunări, biserici, duhovnici, etc. Nu te autoiluziona ca dacă frecventezi astfel de locuri te pocăiești automat. Tu ești la comanda.
Daca vei ajunge sa regreți profund toate faptele rele pe care le-ai făcut și nu le mai repeți, te poți considera pocăit.
Cheers

| SingleForOne a răspuns:

Nu sunt biserici de pocaiti sau alte nume... in special sunt "locuri pentru linişte sufletească, bucurie și iubire divină", să spun așa pe lung. Pentru a te pocăi, nu este îndeajuns doar să mergi la biserică și să-ți spui pacatele (este chiar necesar sa faci asta, dar nu indeajuns).
Poți sa deschizi discuții cu preoții din bisericile alese de tine sau stareții din mănăstiri, asta dacă au timp; dar daca nu au timp, poți să le-o întorci cu ideea ca "Dumnezeu vrea ca noi sa fim alaturi de el, iar Dumnezeu se încredințează în voi pentru a deschide ochii oamenilor, deci ajutați-ma sa ma apropii de Dumnezeu".
Deci, dupa cum vezi, trebuie să-ți schimbi gândirea aproape total. Trebuie sa pornești 100% pe acest drum, cu pasiune în inimă, cu rațiune în minte, curajos și indraznet pentru obstacole, și umil pentru mandrie. Poți începe prin a te întreba multe lucruri despre Dumnezeu, suflet, sensul vieții, etc., poți citi Biblia, dar să cauți înțelesurile. Poți pune multe lucruri în legătură din istorie, din lumea curentă, din lucrurile povestite în Biblie, si mai multe dacă cele menționate mai sus le ai la baza gândirii, simțurilor, acțiunilor, visurilor, memoriilor și personalității tale
Pe partea a doua, trebuie să urmezi câteva ritualuri de spovedanie și de revendicare, iar despre acestea ti-ar spune mai mult duhovnicul căruia îi pui încrederea, deși ai putea să dai de unii duhovnici care nu dau 2 bani pentru rolul pe care îl au în societate și/sau în viața spirituală.

| chuckmanson a răspuns:

E normal să nu vrei sa pupi hoituri sau cizmele unor porci corupți

| tudorvolcano a răspuns:

Te duci la Biserica Ortodoxă la un duhovnic care face totul după Sfintele Canoane, de preferință să-ți citească și păcatul din Pidalion ca să știi cum se pedepsește în mod normal păcatul, și după preotul, asemenea unui doctor, îți dă un tratament: Canonul pe care trebuie să-l faci.

| Allemando a răspuns:

Măăă, tu faci o mare confuzie.
Pocăiții sunt protestanții, numiți de români pocăiți din cauza faptului că ei manifestă o căință mai expusă și o manifestare mai evidentă a religiei lor (baticuri, fuste etc.). Poți să te pocăiești indiferent de secta din care faci parte. Pocăința înseamnă să-ți pară rău pentru păcatele tale și să încerci să nu le mai faci, să recunoști că nu e bine ce ai făcut în fața lui Dumnezeu și să renunți la viciile tale. Nu trebuie să-ți presari cenușă în cap și să faci forme exagerate de penitență. Întreabă un preot pentru a te lămuri. Eu îți recomand un preot ortodox, pentru că ortodocșii nu trebuie să se pocăiască vizibil, să arate lumii cât sunt ei de pocăiți pentru că asta e mândrie și Dumnezeu condamnă mândria. Succes!

| comanantonio17 a răspuns:

Pocăința înseamnă schimbarea minții conform Sfintei Scripturi, să fi mai bun!

| 1va45iuk a răspuns:

Dacă vrei sa te pocăiești, in adevăratul sens al cuvântului, este adevărat, cum a mai scris cineva, ca nu ai nevoie neaparat de biserici și din astea. Pocăința e atunci când îți pare rău ca ai făcut ceva greșit, cât mai simplu explicat. Și doar a trai in pocăință nu înseamnă doar a te ruga și a nu mai face lucruri rele cum ar fi băutul, fumatul, drogatul, etc. Ci trebuie sa atingi scopul. Scopul e de a fi un om mai bun. Și de aici trebuie sa și începi. Ajuta oameni fără sa știe nimeni. Vecini sau oameni pe care ii știi necăjiți. Dacă se poate nici ei sa nu știe. Roagă-te la Dumnezeu sa te îndrume pe calea pe care vrei sa mergi și pe care tu sa o începi. Cel mai bine ar fi sa începi cu asta, apoi vei vedea ca Dumnezeu îți va arăta drumul pe care trebuie sa mergi.

| Snannd a răspuns:

Penticostalii, baptiștii, adventiștii, evangheliștii etc. Dar eu as recomanda pentiscostalii. Citește Biblia, încearcă sa o împlinești, și cauta o biserica de pocăiți și o sa poți